US Housing Starts: 5 Units or More (I:USHS5UM)
35.40K for Mar 2026
Basic Info
|
US Housing Starts: 5 Units or More is at a current level of 35.40K, up from 31.00K last month and up from 31.10K one year ago. This is a change of 14.19% from last month and 13.83% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 35.40K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | Apr 29 2026, 08:30 EDT |
| Next Release | May 21 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 32.80% |
| Value from Last Month | 31.00K |
| Change from Last Month | 14.19% |
| Value from 1 Year Ago | 31.10K |
| Change from 1 Year Ago | 13.83% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 35.40K |
| February 28, 2026 | 31.00K |
| January 31, 2026 | 35.50K |
| December 31, 2025 | 30.70K |
| November 30, 2025 | 29.60K |
| October 31, 2025 | 30.70K |
| September 30, 2025 | 41.70K |
| August 31, 2025 | 34.70K |
| July 31, 2025 | 40.30K |
| June 30, 2025 | 38.10K |
| May 31, 2025 | 28.30K |
| April 30, 2025 | 38.70K |
| March 31, 2025 | 31.10K |
| February 28, 2025 | 28.00K |
| January 31, 2025 | 24.90K |
| December 31, 2024 | 30.80K |
| November 30, 2024 | 21.60K |
| October 31, 2024 | 34.20K |
| September 30, 2024 | 25.50K |
| August 31, 2024 | 29.40K |
| July 31, 2024 | 32.20K |
| June 30, 2024 | 28.80K |
| May 31, 2024 | 27.70K |
| April 30, 2024 | 29.00K |
| March 31, 2024 | 20.50K |
| Date | Value |
|---|---|
| February 29, 2024 | 30.30K |
| January 31, 2024 | 26.10K |
| December 31, 2023 | 34.70K |
| November 30, 2023 | 30.50K |
| October 31, 2023 | 32.40K |
| September 30, 2023 | 32.90K |
| August 31, 2023 | 30.50K |
| July 31, 2023 | 38.80K |
| June 30, 2023 | 41.50K |
| May 31, 2023 | 52.60K |
| April 30, 2023 | 41.90K |
| March 31, 2023 | 40.80K |
| February 28, 2023 | 43.30K |
| January 31, 2023 | 39.00K |
| December 31, 2022 | 33.00K |
| November 30, 2022 | 50.00K |
| October 31, 2022 | 48.00K |
| September 30, 2022 | 49.80K |
| August 31, 2022 | 50.20K |
| July 31, 2022 | 39.20K |
| June 30, 2022 | 47.40K |
| May 31, 2022 | 41.20K |
| April 30, 2022 | 53.50K |
| March 31, 2022 | 41.30K |
| February 28, 2022 | 38.80K |
News
Headline
Time (ET)
05/08 13:15
04/17 09:15
04/17 07:31
Basic Info
|
US Housing Starts: 5 Units or More is at a current level of 35.40K, up from 31.00K last month and up from 31.10K one year ago. This is a change of 14.19% from last month and 13.83% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 35.40K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | Apr 29 2026, 08:30 EDT |
| Next Release | May 21 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 32.80% |
| Value from Last Month | 31.00K |
| Change from Last Month | 14.19% |
| Value from 1 Year Ago | 31.10K |
| Change from 1 Year Ago | 13.83% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Related Indicators
| US Commercial Real Estate |
