US Housing Starts: 2 to 4 Units (I:USHS24U)
0.50K for Apr 2026
Basic Info
|
US Housing Starts: 2 to 4 Units is at a current level of 0.50K, down from 1.70K last month and down from 1.60K one year ago. This is a change of -70.59% from last month and -68.75% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 0.50K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 113.6% |
| Value from Last Month | 1.70K |
| Change from Last Month | -70.59% |
| Value from 1 Year Ago | 1.60K |
| Change from 1 Year Ago | -68.75% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 0.50K |
| March 31, 2026 | 1.70K |
| February 28, 2026 | 0.70K |
| January 31, 2026 | 1.60K |
| December 31, 2025 | 1.60K |
| November 30, 2025 | 1.20K |
| October 31, 2025 | 2.20K |
| September 30, 2025 | 1.00K |
| August 31, 2025 | 0.90K |
| July 31, 2025 | 1.80K |
| June 30, 2025 | 2.10K |
| May 31, 2025 | 1.80K |
| April 30, 2025 | 1.60K |
| March 31, 2025 | 1.10K |
| February 28, 2025 | 2.10K |
| January 31, 2025 | 1.80K |
| December 31, 2024 | 2.20K |
| November 30, 2024 | 1.20K |
| October 31, 2024 | 1.30K |
| September 30, 2024 | 1.30K |
| August 31, 2024 | 3.00K |
| July 31, 2024 | 2.20K |
| June 30, 2024 | 1.50K |
| May 31, 2024 | 1.70K |
| April 30, 2024 | 0.60K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 0.60K |
| February 29, 2024 | 1.20K |
| January 31, 2024 | 1.40K |
| December 31, 2023 | 1.40K |
| November 30, 2023 | 1.10K |
| October 31, 2023 | 1.50K |
| September 30, 2023 | 1.30K |
| August 31, 2023 | 0.60K |
| July 31, 2023 | 0.80K |
| June 30, 2023 | 1.40K |
| May 31, 2023 | 0.80K |
| April 30, 2023 | 1.00K |
| March 31, 2023 | 1.80K |
| February 28, 2023 | 1.00K |
| January 31, 2023 | 0.80K |
| December 31, 2022 | 0.70K |
| November 30, 2022 | 1.10K |
| October 31, 2022 | 1.20K |
| September 30, 2022 | 1.60K |
| August 31, 2022 | 1.80K |
| July 31, 2022 | 1.30K |
| June 30, 2022 | 0.70K |
| May 31, 2022 | 2.70K |
| April 30, 2022 | 1.10K |
| March 31, 2022 | 1.20K |
News
Headline
Time (ET)
05/15 07:05
05/14 15:20
05/08 13:15
Basic Info
|
US Housing Starts: 2 to 4 Units is at a current level of 0.50K, down from 1.70K last month and down from 1.60K one year ago. This is a change of -70.59% from last month and -68.75% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 0.50K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 113.6% |
| Value from Last Month | 1.70K |
| Change from Last Month | -70.59% |
| Value from 1 Year Ago | 1.60K |
| Change from 1 Year Ago | -68.75% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Related Indicators
| US Commercial Real Estate |
