US Consumers with New Bankruptcy (I:USCNB)
0.042K for Q1 2026
Basic Info
|
US Consumers with New Bankruptcy is at a current level of 0.042K, unchanged from 0.042K last quarter and up from 0.036K one year ago. This is a change of 0.00% from last quarter and 16.67% from one year ago. |
| Report | Household Debt and Credit Report |
| Category | Consumer & Household Statistics |
| Region | United States |
| Source | Federal Reserve Bank of New York |
Stats
| Last Value | 0.042K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 15 2026, 10:52 EDT |
| Next Release | Aug 4 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | -3.03% |
| Value from Last Quarter | 0.042K |
| Change from Last Quarter | 0.00% |
| Value from 1 Year Ago | 0.036K |
| Change from 1 Year Ago | 16.67% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 0.042K |
| December 31, 2025 | 0.042K |
| September 30, 2025 | 0.048K |
| June 30, 2025 | 0.045K |
| March 31, 2025 | 0.036K |
| December 31, 2024 | 0.042K |
| September 30, 2024 | 0.044K |
| June 30, 2024 | 0.047K |
| March 31, 2024 | 0.042K |
| December 31, 2023 | 0.04K |
| September 30, 2023 | 0.041K |
| June 30, 2023 | 0.04K |
| March 31, 2023 | 0.036K |
| December 31, 2022 | 0.035K |
| September 30, 2022 | 0.035K |
| June 30, 2022 | 0.034K |
| March 31, 2022 | 0.033K |
| December 31, 2021 | 0.034K |
| September 30, 2021 | 0.036K |
| June 30, 2021 | 0.043K |
| March 31, 2021 | 0.041K |
| December 31, 2020 | 0.044K |
| September 30, 2020 | 0.048K |
| June 30, 2020 | 0.049K |
| March 31, 2020 | 0.069K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2019 | 0.074K |
| September 30, 2019 | 0.069K |
| June 30, 2019 | 0.086K |
| March 31, 2019 | 0.0705K |
| December 31, 2018 | 0.0718K |
| September 30, 2018 | 0.0791K |
| June 30, 2018 | 0.0833K |
| March 31, 2018 | 0.071K |
| December 31, 2017 | 0.0742K |
| September 30, 2017 | 0.0774K |
| June 30, 2017 | 0.0831K |
| March 31, 2017 | 0.0755K |
| December 31, 2016 | 0.0761K |
| September 30, 2016 | 0.0799K |
| June 30, 2016 | 0.0848K |
| March 31, 2016 | 0.0784K |
| December 31, 2015 | 0.0809K |
| September 30, 2015 | 0.0861K |
| June 30, 2015 | 0.1014K |
| March 31, 2015 | 0.0979K |
| December 31, 2014 | 0.1029K |
| September 30, 2014 | 0.1016K |
| June 30, 2014 | 0.1196K |
| March 31, 2014 | 0.1035K |
| December 31, 2013 | 0.13K |
News
Headline
Time (ET)
05/12 07:25
05/11 15:45
Basic Info
|
US Consumers with New Bankruptcy is at a current level of 0.042K, unchanged from 0.042K last quarter and up from 0.036K one year ago. This is a change of 0.00% from last quarter and 16.67% from one year ago. |
| Report | Household Debt and Credit Report |
| Category | Consumer & Household Statistics |
| Region | United States |
| Source | Federal Reserve Bank of New York |
Stats
| Last Value | 0.042K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 15 2026, 10:52 EDT |
| Next Release | Aug 4 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | -3.03% |
| Value from Last Quarter | 0.042K |
| Change from Last Quarter | 0.00% |
| Value from 1 Year Ago | 0.036K |
| Change from 1 Year Ago | 16.67% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
