Illinois Per Capita Debt Balance (I:IPCDB)
55.15K USD for Q1 2026
Basic Info
|
Illinois Per Capita Debt Balance is at a current level of 55.15K, down from 55.76K last quarter and up from 54.88K one year ago. This is a change of -1.09% from last quarter and 0.49% from one year ago. |
| Report | Household Debt and Credit Report |
| Category | Consumer & Household Statistics |
| Region | Illinois |
| Source | Federal Reserve Bank of New York |
Stats
| Last Value | 55.15K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 15 2026, 10:51 EDT |
| Next Release | Aug 4 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.57% |
| Value from Last Quarter | 55.76K |
| Change from Last Quarter | -1.09% |
| Value from 1 Year Ago | 54.88K |
| Change from 1 Year Ago | 0.49% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 55.15K |
| December 31, 2025 | 55.76K |
| September 30, 2025 | 55.49K |
| June 30, 2025 | 55.38K |
| March 31, 2025 | 54.88K |
| December 31, 2024 | 54.70K |
| September 30, 2024 | 53.95K |
| June 30, 2024 | 53.92K |
| March 31, 2024 | 53.93K |
| December 31, 2023 | 53.49K |
| September 30, 2023 | 53.73K |
| June 30, 2023 | 53.24K |
| March 31, 2023 | 53.77K |
| December 31, 2022 | 53.09K |
| September 30, 2022 | 51.33K |
| June 30, 2022 | 50.71K |
| March 31, 2022 | 50.80K |
| December 31, 2021 | 50.45K |
| September 30, 2021 | 49.35K |
| June 30, 2021 | 48.23K |
| March 31, 2021 | 47.96K |
| December 31, 2020 | 47.70K |
| September 30, 2020 | 47.77K |
| June 30, 2020 | 47.43K |
| March 31, 2020 | 47.80K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2019 | 47.91K |
| September 30, 2019 | 47.80K |
| June 30, 2019 | 47.38K |
| March 31, 2019 | 47.17K |
| December 31, 2018 | 46.79K |
| September 30, 2018 | 46.66K |
| June 30, 2018 | 46.42K |
| March 31, 2018 | 46.18K |
| December 31, 2017 | 45.66K |
| September 30, 2017 | 45.32K |
| June 30, 2017 | 45.69K |
| March 31, 2017 | 45.01K |
| December 31, 2016 | 45.44K |
| September 30, 2016 | 45.11K |
| June 30, 2016 | 44.96K |
| March 31, 2016 | 45.01K |
| December 31, 2015 | 44.69K |
| September 30, 2015 | 44.53K |
| June 30, 2015 | 44.28K |
| March 31, 2015 | 44.91K |
| December 31, 2014 | 44.91K |
| September 30, 2014 | 44.64K |
| June 30, 2014 | 44.44K |
| March 31, 2014 | 44.75K |
| December 31, 2013 | 44.78K |
News
Headline
Time (ET)
05/12 07:25
05/11 15:45
04/30 08:17
04/28 07:48
Basic Info
|
Illinois Per Capita Debt Balance is at a current level of 55.15K, down from 55.76K last quarter and up from 54.88K one year ago. This is a change of -1.09% from last quarter and 0.49% from one year ago. |
| Report | Household Debt and Credit Report |
| Category | Consumer & Household Statistics |
| Region | Illinois |
| Source | Federal Reserve Bank of New York |
Stats
| Last Value | 55.15K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 15 2026, 10:51 EDT |
| Next Release | Aug 4 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.57% |
| Value from Last Quarter | 55.76K |
| Change from Last Quarter | -1.09% |
| Value from 1 Year Ago | 54.88K |
| Change from 1 Year Ago | 0.49% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
