California Per Capita Debt Balance (I:CPCDB)
87.71K USD for Q1 2026
Basic Info
|
California Per Capita Debt Balance is at a current level of 87.71K, down from 88.37K last quarter and up from 87.62K one year ago. This is a change of -0.75% from last quarter and 0.10% from one year ago. |
| Report | Household Debt and Credit Report |
| Category | Consumer & Household Statistics |
| Region | California |
| Source | Federal Reserve Bank of New York |
Stats
| Last Value | 87.71K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 15 2026, 10:51 EDT |
| Next Release | Aug 4 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.90% |
| Value from Last Quarter | 88.37K |
| Change from Last Quarter | -0.75% |
| Value from 1 Year Ago | 87.62K |
| Change from 1 Year Ago | 0.10% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 87.71K |
| December 31, 2025 | 88.37K |
| September 30, 2025 | 87.57K |
| June 30, 2025 | 87.66K |
| March 31, 2025 | 87.62K |
| December 31, 2024 | 86.13K |
| September 30, 2024 | 86.52K |
| June 30, 2024 | 86.31K |
| March 31, 2024 | 86.94K |
| December 31, 2023 | 84.96K |
| September 30, 2023 | 84.05K |
| June 30, 2023 | 83.33K |
| March 31, 2023 | 85.09K |
| December 31, 2022 | 84.85K |
| September 30, 2022 | 83.06K |
| June 30, 2022 | 81.36K |
| March 31, 2022 | 79.94K |
| December 31, 2021 | 78.53K |
| September 30, 2021 | 77.21K |
| June 30, 2021 | 75.52K |
| March 31, 2021 | 73.45K |
| December 31, 2020 | 73.55K |
| September 30, 2020 | 72.81K |
| June 30, 2020 | 73.01K |
| March 31, 2020 | 73.49K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2019 | 72.81K |
| September 30, 2019 | 72.51K |
| June 30, 2019 | 72.80K |
| March 31, 2019 | 72.08K |
| December 31, 2018 | 71.47K |
| September 30, 2018 | 71.55K |
| June 30, 2018 | 70.52K |
| March 31, 2018 | 70.50K |
| December 31, 2017 | 69.74K |
| September 30, 2017 | 68.93K |
| June 30, 2017 | 68.24K |
| March 31, 2017 | 68.46K |
| December 31, 2016 | 67.32K |
| September 30, 2016 | 66.02K |
| June 30, 2016 | 66.82K |
| March 31, 2016 | 67.03K |
| December 31, 2015 | 65.51K |
| September 30, 2015 | 65.85K |
| June 30, 2015 | 65.04K |
| March 31, 2015 | 65.38K |
| December 31, 2014 | 65.45K |
| September 30, 2014 | 65.78K |
| June 30, 2014 | 65.99K |
| March 31, 2014 | 66.57K |
| December 31, 2013 | 64.94K |
News
Headline
Time (ET)
05/11 15:45
04/30 08:17
04/22 12:05
Basic Info
|
California Per Capita Debt Balance is at a current level of 87.71K, down from 88.37K last quarter and up from 87.62K one year ago. This is a change of -0.75% from last quarter and 0.10% from one year ago. |
| Report | Household Debt and Credit Report |
| Category | Consumer & Household Statistics |
| Region | California |
| Source | Federal Reserve Bank of New York |
Stats
| Last Value | 87.71K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 15 2026, 10:51 EDT |
| Next Release | Aug 4 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.90% |
| Value from Last Quarter | 88.37K |
| Change from Last Quarter | -0.75% |
| Value from 1 Year Ago | 87.62K |
| Change from 1 Year Ago | 0.10% |
| Frequency | Quarterly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
