Western US Housing Starts (I:WUSHS)
356.00K for Apr 2026
Basic Info
|
Western US Housing Starts is at a current level of 356.00K, up from 339.00K last month and up from 239.00K one year ago. This is a change of 5.01% from last month and 48.95% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | N/A |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 356.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 10.77% |
| Value from Last Month | 339.00K |
| Change from Last Month | 5.01% |
| Value from 1 Year Ago | 239.00K |
| Change from 1 Year Ago | 48.95% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 356.00K |
| March 31, 2026 | 339.00K |
| February 28, 2026 | 286.00K |
| January 31, 2026 | 295.00K |
| December 31, 2025 | 328.00K |
| November 30, 2025 | 252.00K |
| October 31, 2025 | 258.00K |
| September 30, 2025 | 315.00K |
| August 31, 2025 | 307.00K |
| July 31, 2025 | 244.00K |
| June 30, 2025 | 310.00K |
| May 31, 2025 | 298.00K |
| April 30, 2025 | 239.00K |
| March 31, 2025 | 287.00K |
| February 28, 2025 | 407.00K |
| January 31, 2025 | 379.00K |
| December 31, 2024 | 277.00K |
| November 30, 2024 | 294.00K |
| October 31, 2024 | 334.00K |
| September 30, 2024 | 285.00K |
| August 31, 2024 | 296.00K |
| July 31, 2024 | 271.00K |
| June 30, 2024 | 290.00K |
| May 31, 2024 | 327.00K |
| April 30, 2024 | 286.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 319.00K |
| February 29, 2024 | 323.00K |
| January 31, 2024 | 346.00K |
| December 31, 2023 | 384.00K |
| November 30, 2023 | 365.00K |
| October 31, 2023 | 352.00K |
| September 30, 2023 | 300.00K |
| August 31, 2023 | 289.00K |
| July 31, 2023 | 384.00K |
| June 30, 2023 | 340.00K |
| May 31, 2023 | 343.00K |
| April 30, 2023 | 303.00K |
| March 31, 2023 | 233.00K |
| February 28, 2023 | 345.00K |
| January 31, 2023 | 308.00K |
| December 31, 2022 | 309.00K |
| November 30, 2022 | 351.00K |
| October 31, 2022 | 314.00K |
| September 30, 2022 | 371.00K |
| August 31, 2022 | 360.00K |
| July 31, 2022 | 336.00K |
| June 30, 2022 | 356.00K |
| May 31, 2022 | 335.00K |
| April 30, 2022 | 423.00K |
| March 31, 2022 | 422.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/15 07:05
05/14 15:20
05/08 13:15
Basic Info
|
Western US Housing Starts is at a current level of 356.00K, up from 339.00K last month and up from 239.00K one year ago. This is a change of 5.01% from last month and 48.95% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | N/A |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 356.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 10.77% |
| Value from Last Month | 339.00K |
| Change from Last Month | 5.01% |
| Value from 1 Year Ago | 239.00K |
| Change from 1 Year Ago | 48.95% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
