US Wholesale Trade, Plumbing Equipment Employees (I:USWTLZZB)
Basic Info
|
US Wholesale Trade, Plumbing Equipment Employees is at a current level of 125.10K, up from 124.70K last month and up from 121.70K one year ago. This is a change of 0.32% from last month and 2.79% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 125.10K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 11:53 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.06% |
| Value from Last Month | 124.70K |
| Change from Last Month | 0.32% |
| Value from 1 Year Ago | 121.70K |
| Change from 1 Year Ago | 2.79% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 125.10K |
| February 28, 2026 | 124.70K |
| January 31, 2026 | 125.50K |
| December 31, 2025 | 124.20K |
| November 30, 2025 | 123.90K |
| October 31, 2025 | 123.10K |
| September 30, 2025 | 122.80K |
| August 31, 2025 | 122.10K |
| July 31, 2025 | 121.90K |
| June 30, 2025 | 121.70K |
| May 31, 2025 | 121.50K |
| April 30, 2025 | 121.00K |
| March 31, 2025 | 121.70K |
| February 28, 2025 | 121.30K |
| January 31, 2025 | 121.40K |
| December 31, 2024 | 123.00K |
| November 30, 2024 | 122.80K |
| October 31, 2024 | 121.60K |
| September 30, 2024 | 121.20K |
| August 31, 2024 | 120.40K |
| July 31, 2024 | 120.90K |
| June 30, 2024 | 120.70K |
| May 31, 2024 | 119.60K |
| April 30, 2024 | 119.90K |
| March 31, 2024 | 119.60K |
| Date | Value |
|---|---|
| February 29, 2024 | 119.80K |
| January 31, 2024 | 119.60K |
| December 31, 2023 | 119.30K |
| November 30, 2023 | 118.70K |
| October 31, 2023 | 118.80K |
| September 30, 2023 | 118.20K |
| August 31, 2023 | 118.00K |
| July 31, 2023 | 118.40K |
| June 30, 2023 | 119.10K |
| May 31, 2023 | 119.80K |
| April 30, 2023 | 119.80K |
| March 31, 2023 | 119.60K |
| February 28, 2023 | 118.80K |
| January 31, 2023 | 119.10K |
| December 31, 2022 | 118.40K |
| November 30, 2022 | 118.60K |
| October 31, 2022 | 117.90K |
| September 30, 2022 | 118.30K |
| August 31, 2022 | 119.80K |
| July 31, 2022 | 119.40K |
| June 30, 2022 | 118.20K |
| May 31, 2022 | 116.90K |
| April 30, 2022 | 117.10K |
| March 31, 2022 | 116.40K |
| February 28, 2022 | 116.50K |
News
Basic Info
|
US Wholesale Trade, Plumbing Equipment Employees is at a current level of 125.10K, up from 124.70K last month and up from 121.70K one year ago. This is a change of 0.32% from last month and 2.79% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 125.10K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 11:53 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.06% |
| Value from Last Month | 124.70K |
| Change from Last Month | 0.32% |
| Value from 1 Year Ago | 121.70K |
| Change from 1 Year Ago | 2.79% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
