US Unemployed Persons: Women Age 35 to 44 (I:USUWA3SM)
505.00K for Apr 2026
Basic Info
|
US Unemployed Persons: Women Age 35 to 44 is at a current level of 505.00K, down from 613.00K last month and down from 571.00K one year ago. This is a change of -17.62% from last month and -11.56% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 505.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 08:53 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 9.27% |
| Value from Last Month | 613.00K |
| Change from Last Month | -17.62% |
| Value from 1 Year Ago | 571.00K |
| Change from 1 Year Ago | -11.56% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 505.00K |
| March 31, 2026 | 613.00K |
| February 28, 2026 | 653.00K |
| January 31, 2026 | 561.00K |
| December 31, 2025 | 670.00K |
| November 30, 2025 | 616.00K |
| October 31, 2025 | |
| September 30, 2025 | 687.00K |
| August 31, 2025 | 615.00K |
| July 31, 2025 | 624.00K |
| June 30, 2025 | 628.00K |
| May 31, 2025 | 638.00K |
| April 30, 2025 | 571.00K |
| March 31, 2025 | 625.00K |
| February 28, 2025 | 615.00K |
| January 31, 2025 | 590.00K |
| December 31, 2024 | 653.00K |
| November 30, 2024 | 702.00K |
| October 31, 2024 | 705.00K |
| September 30, 2024 | 597.00K |
| August 31, 2024 | 639.00K |
| July 31, 2024 | 511.00K |
| June 30, 2024 | 588.00K |
| May 31, 2024 | 543.00K |
| April 30, 2024 | 510.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 547.00K |
| February 29, 2024 | 483.00K |
| January 31, 2024 | 461.00K |
| December 31, 2023 | 453.00K |
| November 30, 2023 | 423.00K |
| October 31, 2023 | 488.00K |
| September 30, 2023 | 424.00K |
| August 31, 2023 | 495.00K |
| July 31, 2023 | 542.00K |
| June 30, 2023 | 586.00K |
| May 31, 2023 | 517.00K |
| April 30, 2023 | 509.00K |
| March 31, 2023 | 386.00K |
| February 28, 2023 | 408.00K |
| January 31, 2023 | 447.00K |
| December 31, 2022 | 420.00K |
| November 30, 2022 | 487.00K |
| October 31, 2022 | 516.00K |
| September 30, 2022 | 508.00K |
| August 31, 2022 | 460.00K |
| July 31, 2022 | 430.00K |
| June 30, 2022 | 585.00K |
| May 31, 2022 | 500.00K |
| April 30, 2022 | 497.00K |
| March 31, 2022 | 454.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/08 07:44
Basic Info
|
US Unemployed Persons: Women Age 35 to 44 is at a current level of 505.00K, down from 613.00K last month and down from 571.00K one year ago. This is a change of -17.62% from last month and -11.56% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 505.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 08:53 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 9.27% |
| Value from Last Month | 613.00K |
| Change from Last Month | -17.62% |
| Value from 1 Year Ago | 571.00K |
| Change from 1 Year Ago | -11.56% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
