US Unemployment Rate: Black or African American Women Age 16 to 24 (I:USURY1EE)
10.80K for Apr 2026
Basic Info
|
US Unemployment Rate: Black or African American Women Age 16 to 24 is at a current level of 10.80K, up from 7.80K last month and up from 9.20K one year ago. This is a change of 38.46% from last month and 17.39% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 10.80K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 11:42 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 19.10% |
| Value from Last Month | 7.80K |
| Change from Last Month | 38.46% |
| Value from 1 Year Ago | 9.20K |
| Change from 1 Year Ago | 17.39% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 10.80K |
| March 31, 2026 | 7.80K |
| February 28, 2026 | 12.00K |
| January 31, 2026 | 8.70K |
| December 31, 2025 | 11.70K |
| November 30, 2025 | 18.90K |
| October 31, 2025 | |
| September 30, 2025 | 13.30K |
| August 31, 2025 | 19.00K |
| July 31, 2025 | 12.90K |
| June 30, 2025 | 16.00K |
| May 31, 2025 | 10.80K |
| April 30, 2025 | 9.20K |
| March 31, 2025 | 10.80K |
| February 28, 2025 | 10.80K |
| January 31, 2025 | 10.70K |
| December 31, 2024 | 11.10K |
| November 30, 2024 | 9.10K |
| October 31, 2024 | 10.00K |
| September 30, 2024 | 13.10K |
| August 31, 2024 | 14.40K |
| July 31, 2024 | 14.60K |
| June 30, 2024 | 14.20K |
| May 31, 2024 | 13.90K |
| April 30, 2024 | 10.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 10.60K |
| February 29, 2024 | 9.00K |
| January 31, 2024 | 6.70K |
| December 31, 2023 | 9.20K |
| November 30, 2023 | 10.30K |
| October 31, 2023 | 14.40K |
| September 30, 2023 | 11.90K |
| August 31, 2023 | 12.00K |
| July 31, 2023 | 19.70K |
| June 30, 2023 | 15.10K |
| May 31, 2023 | 10.90K |
| April 30, 2023 | 6.90K |
| March 31, 2023 | 9.20K |
| February 28, 2023 | 13.60K |
| January 31, 2023 | 10.90K |
| December 31, 2022 | 12.30K |
| November 30, 2022 | 9.10K |
| October 31, 2022 | 12.00K |
| September 30, 2022 | 13.30K |
| August 31, 2022 | 14.90K |
| July 31, 2022 | 14.80K |
| June 30, 2022 | 10.50K |
| May 31, 2022 | 13.60K |
| April 30, 2022 | 10.40K |
| March 31, 2022 | 15.90K |
News
Headline
Time (ET)
05/08 07:44
Basic Info
|
US Unemployment Rate: Black or African American Women Age 16 to 24 is at a current level of 10.80K, up from 7.80K last month and up from 9.20K one year ago. This is a change of 38.46% from last month and 17.39% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 10.80K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 11:42 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 19.10% |
| Value from Last Month | 7.80K |
| Change from Last Month | 38.46% |
| Value from 1 Year Ago | 9.20K |
| Change from 1 Year Ago | 17.39% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
