US Retail Sales per Capita (I:USRSC)
1.85K USD for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
US Retail Sales per Capita is at a current level of 1.85K, up from 1.850K last month and up from 1.822K one year ago. This is a change of 0.01% from last month and 1.54% from one year ago. |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 1.85K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 08:33 EDT |
| Average Growth Rate | 3.61% |
| Value from Last Month | 1.850K |
| Change from Last Month | 0.01% |
| Value from 1 Year Ago | 1.822K |
| Change from 1 Year Ago | 1.54% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Formula | US Retail Sales / US Population |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 1.85K |
| November 30, 2025 | 1.850K |
| October 31, 2025 | 1.842K |
| September 30, 2025 | 1.846K |
| August 31, 2025 | 1.846K |
| July 31, 2025 | 1.837K |
| June 30, 2025 | 1.824K |
| May 31, 2025 | 1.807K |
| April 30, 2025 | 1.824K |
| March 31, 2025 | 1.830K |
| February 28, 2025 | 1.806K |
| January 31, 2025 | 1.802K |
| December 31, 2024 | 1.822K |
| November 30, 2024 | 1.807K |
| October 31, 2024 | 1.797K |
| September 30, 2024 | 1.787K |
| August 31, 2024 | 1.772K |
| July 31, 2024 | 1.780K |
| June 30, 2024 | 1.764K |
| May 31, 2024 | 1.767K |
| April 30, 2024 | 1.754K |
| March 31, 2024 | 1.757K |
| February 29, 2024 | 1.75K |
| January 31, 2024 | 1.739K |
| December 31, 2023 | 1.756K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 1.767K |
| October 31, 2023 | 1.774K |
| September 30, 2023 | 1.785K |
| August 31, 2023 | 1.775K |
| July 31, 2023 | 1.758K |
| June 30, 2023 | 1.757K |
| May 31, 2023 | 1.751K |
| April 30, 2023 | 1.744K |
| March 31, 2023 | 1.765K |
| February 28, 2023 | 1.789K |
| January 31, 2023 | 1.805K |
| December 31, 2022 | 1.740K |
| November 30, 2022 | 1.760K |
| October 31, 2022 | 1.784K |
| September 30, 2022 | 1.764K |
| August 31, 2022 | 1.771K |
| July 31, 2022 | 1.766K |
| June 30, 2022 | 1.780K |
| May 31, 2022 | 1.768K |
| April 30, 2022 | 1.778K |
| March 31, 2022 | 1.770K |
| February 28, 2022 | 1.736K |
| January 31, 2022 | 1.719K |
| December 31, 2021 | 1.685K |
| November 30, 2021 | 1.694K |
News
Headline
Time (ET)
03/27 08:39
03/27 07:58
03/20 09:16
Basic Info
|
US Retail Sales per Capita is at a current level of 1.85K, up from 1.850K last month and up from 1.822K one year ago. This is a change of 0.01% from last month and 1.54% from one year ago. |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 1.85K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 08:33 EDT |
| Average Growth Rate | 3.61% |
| Value from Last Month | 1.850K |
| Change from Last Month | 0.01% |
| Value from 1 Year Ago | 1.822K |
| Change from 1 Year Ago | 1.54% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | USD |
| Adjustment | N/A |
| Formula | US Retail Sales / US Population |