US Quits: Mining and Logging (I:USQML)
14.00K for Feb 2026
Level Chart
Basic Info
|
US Quits: Mining and Logging is at a current level of 14.00K, up from 12.00K last month and up from 12.00K one year ago. This is a change of 16.67% from last month and 16.67% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 14.00K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 08:42 EDT |
| Next Release | May 5 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 68.88% |
| Value from Last Month | 12.00K |
| Change from Last Month | 16.67% |
| Value from 1 Year Ago | 12.00K |
| Change from 1 Year Ago | 16.67% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 14.00K |
| January 31, 2026 | 12.00K |
| December 31, 2025 | 12.00K |
| November 30, 2025 | 11.00K |
| October 31, 2025 | 12.00K |
| September 30, 2025 | 11.00K |
| August 31, 2025 | 15.00K |
| July 31, 2025 | 16.00K |
| June 30, 2025 | 14.00K |
| May 31, 2025 | 14.00K |
| April 30, 2025 | 13.00K |
| March 31, 2025 | 14.00K |
| February 28, 2025 | 12.00K |
| January 31, 2025 | 11.00K |
| December 31, 2024 | 6.00K |
| November 30, 2024 | 8.00K |
| October 31, 2024 | 12.00K |
| September 30, 2024 | 11.00K |
| August 31, 2024 | 10.00K |
| July 31, 2024 | 11.00K |
| June 30, 2024 | 12.00K |
| May 31, 2024 | 15.00K |
| April 30, 2024 | 14.00K |
| March 31, 2024 | 10.00K |
| February 29, 2024 | 14.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 15.00K |
| December 31, 2023 | 8.00K |
| November 30, 2023 | 11.00K |
| October 31, 2023 | 15.00K |
| September 30, 2023 | 14.00K |
| August 31, 2023 | 20.00K |
| July 31, 2023 | 17.00K |
| June 30, 2023 | 17.00K |
| May 31, 2023 | 16.00K |
| April 30, 2023 | 12.00K |
| March 31, 2023 | 14.00K |
| February 28, 2023 | 18.00K |
| January 31, 2023 | 14.00K |
| December 31, 2022 | 11.00K |
| November 30, 2022 | 8.00K |
| October 31, 2022 | 14.00K |
| September 30, 2022 | 13.00K |
| August 31, 2022 | 15.00K |
| July 31, 2022 | 13.00K |
| June 30, 2022 | 14.00K |
| May 31, 2022 | 17.00K |
| April 30, 2022 | 14.00K |
| March 31, 2022 | 12.00K |
| February 28, 2022 | 10.00K |
| January 31, 2022 | 13.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 08:45
03/13 07:41
03/09 08:21
Basic Info
|
US Quits: Mining and Logging is at a current level of 14.00K, up from 12.00K last month and up from 12.00K one year ago. This is a change of 16.67% from last month and 16.67% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 14.00K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 08:42 EDT |
| Next Release | May 5 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 68.88% |
| Value from Last Month | 12.00K |
| Change from Last Month | 16.67% |
| Value from 1 Year Ago | 12.00K |
| Change from 1 Year Ago | 16.67% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |