US Quits: Construction (I:USQC)
126.00K for Mar 2026
Basic Info
|
US Quits: Construction is at a current level of 126.00K, up from 122.00K last month and down from 144.00K one year ago. This is a change of 3.28% from last month and -12.50% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 126.00K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 6 2026, 11:37 EDT |
| Next Release | Jun 2 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 33.17% |
| Value from Last Month | 122.00K |
| Change from Last Month | 3.28% |
| Value from 1 Year Ago | 144.00K |
| Change from 1 Year Ago | -12.50% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 126.00K |
| February 28, 2026 | 122.00K |
| January 31, 2026 | 123.00K |
| December 31, 2025 | 128.00K |
| November 30, 2025 | 102.00K |
| October 31, 2025 | 128.00K |
| September 30, 2025 | 110.00K |
| August 31, 2025 | 183.00K |
| July 31, 2025 | 134.00K |
| June 30, 2025 | 159.00K |
| May 31, 2025 | 175.00K |
| April 30, 2025 | 164.00K |
| March 31, 2025 | 144.00K |
| February 28, 2025 | 158.00K |
| January 31, 2025 | 156.00K |
| December 31, 2024 | 90.00K |
| November 30, 2024 | 121.00K |
| October 31, 2024 | 141.00K |
| September 30, 2024 | 129.00K |
| August 31, 2024 | 161.00K |
| July 31, 2024 | 180.00K |
| June 30, 2024 | 139.00K |
| May 31, 2024 | 205.00K |
| April 30, 2024 | 190.00K |
| March 31, 2024 | 124.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| February 29, 2024 | 123.00K |
| January 31, 2024 | 127.00K |
| December 31, 2023 | 130.00K |
| November 30, 2023 | 138.00K |
| October 31, 2023 | 177.00K |
| September 30, 2023 | 141.00K |
| August 31, 2023 | 205.00K |
| July 31, 2023 | 214.00K |
| June 30, 2023 | 188.00K |
| May 31, 2023 | 207.00K |
| April 30, 2023 | 153.00K |
| March 31, 2023 | 129.00K |
| February 28, 2023 | 124.00K |
| January 31, 2023 | 159.00K |
| December 31, 2022 | 133.00K |
| November 30, 2022 | 105.00K |
| October 31, 2022 | 161.00K |
| September 30, 2022 | 160.00K |
| August 31, 2022 | 272.00K |
| July 31, 2022 | 240.00K |
| June 30, 2022 | 168.00K |
| May 31, 2022 | 201.00K |
| April 30, 2022 | 226.00K |
| March 31, 2022 | 235.00K |
| February 28, 2022 | 141.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/08 07:44
Basic Info
|
US Quits: Construction is at a current level of 126.00K, up from 122.00K last month and down from 144.00K one year ago. This is a change of 3.28% from last month and -12.50% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 126.00K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 6 2026, 11:37 EDT |
| Next Release | Jun 2 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 33.17% |
| Value from Last Month | 122.00K |
| Change from Last Month | 3.28% |
| Value from 1 Year Ago | 144.00K |
| Change from 1 Year Ago | -12.50% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
