US New Housing Permits: 5 Units or More (I:USNHP5AM)
458.00K for Jan 2026
Level Chart
Basic Info
|
US New Housing Permits: 5 Units or More is at a current level of 458.00K, down from 523.00K last month and up from 416.00K one year ago. This is a change of -12.43% from last month and 10.10% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 458.00K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Mar 25 2026, 14:30 EDT |
| Next Release | Apr 29 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 12.46% |
| Value from Last Month | 523.00K |
| Change from Last Month | -12.43% |
| Value from 1 Year Ago | 416.00K |
| Change from 1 Year Ago | 10.10% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2026 | 458.00K |
| December 31, 2025 | 523.00K |
| November 30, 2025 | 436.00K |
| October 31, 2025 | 478.00K |
| September 30, 2025 | 479.00K |
| August 31, 2025 | 420.00K |
| July 31, 2025 | 432.00K |
| June 30, 2025 | 477.00K |
| May 31, 2025 | 442.00K |
| April 30, 2025 | 438.00K |
| March 31, 2025 | 451.00K |
| February 28, 2025 | 404.00K |
| January 31, 2025 | 416.00K |
| December 31, 2024 | 434.00K |
| November 30, 2024 | 484.00K |
| October 31, 2024 | 408.00K |
| September 30, 2024 | 412.00K |
| August 31, 2024 | 452.00K |
| July 31, 2024 | 438.00K |
| June 30, 2024 | 468.00K |
| May 31, 2024 | 393.00K |
| April 30, 2024 | 420.00K |
| March 31, 2024 | 439.00K |
| February 29, 2024 | 487.00K |
| January 31, 2024 | 454.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2023 | 455.00K |
| November 30, 2023 | 455.00K |
| October 31, 2023 | 492.00K |
| September 30, 2023 | 500.00K |
| August 31, 2023 | 526.00K |
| July 31, 2023 | 511.00K |
| June 30, 2023 | 457.00K |
| May 31, 2023 | 597.00K |
| April 30, 2023 | 538.00K |
| March 31, 2023 | 590.00K |
| February 28, 2023 | 763.00K |
| January 31, 2023 | 622.00K |
| December 31, 2022 | 607.00K |
| November 30, 2022 | 559.00K |
| October 31, 2022 | 662.00K |
| September 30, 2022 | 699.00K |
| August 31, 2022 | 606.00K |
| July 31, 2022 | 742.00K |
| June 30, 2022 | 744.00K |
| May 31, 2022 | 624.00K |
| April 30, 2022 | 689.00K |
| March 31, 2022 | 685.00K |
| February 28, 2022 | 563.00K |
| January 31, 2022 | 599.00K |
| December 31, 2021 | 732.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/16 09:52
03/16 08:28
03/05 15:24
03/04 07:27
Basic Info
|
US New Housing Permits: 5 Units or More is at a current level of 458.00K, down from 523.00K last month and up from 416.00K one year ago. This is a change of -12.43% from last month and 10.10% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 458.00K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Mar 25 2026, 14:30 EDT |
| Next Release | Apr 29 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 12.46% |
| Value from Last Month | 523.00K |
| Change from Last Month | -12.43% |
| Value from 1 Year Ago | 416.00K |
| Change from 1 Year Ago | 10.10% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |