US New Houses Sold for $200K to $299K (DISCONTINUED) (I:USNHS200)
Level Chart
Basic Info
|
US New Houses Sold for $200K to $299K (DISCONTINUED) is at a current level of 10.00K, up from 8.00K last month and up from 9.00K one year ago. This is a change of 25.00% from last month and 11.11% from one year ago. |
| Report | New Residential Sales |
| Category | House Sales |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 10.00K |
| Latest Period | Mar 2024 |
| Last Updated | Apr 23 2024, 10:01 EDT |
| Average Growth Rate | 23.26% |
| Value from Last Month | 8.00K |
| Change from Last Month | 25.00% |
| Value from 1 Year Ago | 9.00K |
| Change from 1 Year Ago | 11.11% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File | |
| Notes | Not seasonally adjusted. Single family houses. |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 10.00K |
| February 29, 2024 | 8.00K |
| January 31, 2024 | 8.00K |
| December 31, 2023 | 7.00K |
| November 30, 2023 | 6.00K |
| October 31, 2023 | 7.00K |
| September 30, 2023 | 8.00K |
| August 31, 2023 | 6.00K |
| July 31, 2023 | 7.00K |
| June 30, 2023 | 7.00K |
| May 31, 2023 | 10.00K |
| April 30, 2023 | 8.00K |
| March 31, 2023 | 9.00K |
| February 28, 2023 | 6.00K |
| January 31, 2023 | 6.00K |
| December 31, 2022 | 4.00K |
| November 30, 2022 | 2.00K |
| October 31, 2022 | 5.00K |
| September 30, 2022 | 3.00K |
| August 31, 2022 | 5.00K |
| July 31, 2022 | 3.00K |
| June 30, 2022 | 5.00K |
| May 31, 2022 | 5.00K |
| April 30, 2022 | 4.00K |
| March 31, 2022 | 8.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2022 | 11.00K |
| January 31, 2022 | 7.00K |
| December 31, 2021 | 10.00K |
| November 30, 2021 | 6.00K |
| October 31, 2021 | 8.00K |
| September 30, 2021 | 11.00K |
| August 31, 2021 | 13.00K |
| July 31, 2021 | 13.00K |
| June 30, 2021 | 16.00K |
| May 31, 2021 | 14.00K |
| April 30, 2021 | 17.00K |
| March 31, 2021 | 26.00K |
| February 28, 2021 | 18.00K |
| January 31, 2021 | 20.00K |
| December 31, 2020 | 16.00K |
| November 30, 2020 | 17.00K |
| October 31, 2020 | 24.00K |
| September 30, 2020 | 22.00K |
| August 31, 2020 | 30.00K |
| July 31, 2020 | 29.00K |
| June 30, 2020 | 25.00K |
| May 31, 2020 | 20.00K |
| April 30, 2020 | 17.00K |
| March 31, 2020 | 20.00K |
| February 29, 2020 | 18.00K |
News
Basic Info
|
US New Houses Sold for $200K to $299K (DISCONTINUED) is at a current level of 10.00K, up from 8.00K last month and up from 9.00K one year ago. This is a change of 25.00% from last month and 11.11% from one year ago. |
| Report | New Residential Sales |
| Category | House Sales |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 10.00K |
| Latest Period | Mar 2024 |
| Last Updated | Apr 23 2024, 10:01 EDT |
| Average Growth Rate | 23.26% |
| Value from Last Month | 8.00K |
| Change from Last Month | 25.00% |
| Value from 1 Year Ago | 9.00K |
| Change from 1 Year Ago | 11.11% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File | |
| Notes | Not seasonally adjusted. Single family houses. |