US Layoffs and Discharges: Real Estate and Rental and Leasing (I:USLDRERL)
20.00K for Jan 2026
Level Chart
Basic Info
|
US Layoffs and Discharges: Real Estate and Rental and Leasing is at a current level of 20.00K, down from 22.00K last month and up from 12.00K one year ago. This is a change of -9.09% from last month and 66.67% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 20.00K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 12:58 EDT |
| Next Release | Mar 31 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 184.9% |
| Value from Last Month | 22.00K |
| Change from Last Month | -9.09% |
| Value from 1 Year Ago | 12.00K |
| Change from 1 Year Ago | 66.67% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2026 | 20.00K |
| December 31, 2025 | 22.00K |
| November 30, 2025 | 10.00K |
| October 31, 2025 | 13.00K |
| September 30, 2025 | 21.00K |
| August 31, 2025 | 28.00K |
| July 31, 2025 | 34.00K |
| June 30, 2025 | 20.00K |
| May 31, 2025 | 26.00K |
| April 30, 2025 | 23.00K |
| March 31, 2025 | 21.00K |
| February 28, 2025 | 21.00K |
| January 31, 2025 | 12.00K |
| December 31, 2024 | 24.00K |
| November 30, 2024 | 29.00K |
| October 31, 2024 | 16.00K |
| September 30, 2024 | 29.00K |
| August 31, 2024 | 48.00K |
| July 31, 2024 | 28.00K |
| June 30, 2024 | 13.00K |
| May 31, 2024 | 23.00K |
| April 30, 2024 | 27.00K |
| March 31, 2024 | 33.00K |
| February 29, 2024 | 16.00K |
| January 31, 2024 | 43.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2023 | 18.00K |
| November 30, 2023 | 21.00K |
| October 31, 2023 | 35.00K |
| September 30, 2023 | 33.00K |
| August 31, 2023 | 31.00K |
| July 31, 2023 | 23.00K |
| June 30, 2023 | 8.00K |
| May 31, 2023 | 11.00K |
| April 30, 2023 | 13.00K |
| March 31, 2023 | 15.00K |
| February 28, 2023 | 12.00K |
| January 31, 2023 | 51.00K |
| December 31, 2022 | 22.00K |
| November 30, 2022 | 13.00K |
| October 31, 2022 | 25.00K |
| September 30, 2022 | 18.00K |
| August 31, 2022 | 30.00K |
| July 31, 2022 | 23.00K |
| June 30, 2022 | 14.00K |
| May 31, 2022 | 12.00K |
| April 30, 2022 | 15.00K |
| March 31, 2022 | 13.00K |
| February 28, 2022 | 9.00K |
| January 31, 2022 | 22.00K |
| December 31, 2021 | 13.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/13 08:45
03/13 07:41
03/09 08:21
Basic Info
|
US Layoffs and Discharges: Real Estate and Rental and Leasing is at a current level of 20.00K, down from 22.00K last month and up from 12.00K one year ago. This is a change of -9.09% from last month and 66.67% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 20.00K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 12:58 EDT |
| Next Release | Mar 31 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 184.9% |
| Value from Last Month | 22.00K |
| Change from Last Month | -9.09% |
| Value from 1 Year Ago | 12.00K |
| Change from 1 Year Ago | 66.67% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |