US Layoffs and Discharges: Arts, Entertainment, and Recreation (I:USLDAER)
Level Chart
Basic Info
|
US Layoffs and Discharges: Arts, Entertainment, and Recreation is at a current level of 70.00K, down from 86.00K last month and down from 75.00K one year ago. This is a change of -18.60% from last month and -6.67% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 70.00K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 12:58 EDT |
| Next Release | Mar 31 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 305.1% |
| Value from Last Month | 86.00K |
| Change from Last Month | -18.60% |
| Value from 1 Year Ago | 75.00K |
| Change from 1 Year Ago | -6.67% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2026 | 70.00K |
| December 31, 2025 | 86.00K |
| November 30, 2025 | 161.00K |
| October 31, 2025 | 149.00K |
| September 30, 2025 | 242.00K |
| August 31, 2025 | 171.00K |
| July 31, 2025 | 64.00K |
| June 30, 2025 | 46.00K |
| May 31, 2025 | 53.00K |
| April 30, 2025 | 74.00K |
| March 31, 2025 | 62.00K |
| February 28, 2025 | 36.00K |
| January 31, 2025 | 75.00K |
| December 31, 2024 | 91.00K |
| November 30, 2024 | 111.00K |
| October 31, 2024 | 131.00K |
| September 30, 2024 | 203.00K |
| August 31, 2024 | 106.00K |
| July 31, 2024 | 33.00K |
| June 30, 2024 | 27.00K |
| May 31, 2024 | 40.00K |
| April 30, 2024 | 63.00K |
| March 31, 2024 | 60.00K |
| February 29, 2024 | 44.00K |
| January 31, 2024 | 86.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2023 | 94.00K |
| November 30, 2023 | 97.00K |
| October 31, 2023 | 92.00K |
| September 30, 2023 | 159.00K |
| August 31, 2023 | 114.00K |
| July 31, 2023 | 30.00K |
| June 30, 2023 | 28.00K |
| May 31, 2023 | 33.00K |
| April 30, 2023 | 47.00K |
| March 31, 2023 | 46.00K |
| February 28, 2023 | 20.00K |
| January 31, 2023 | 62.00K |
| December 31, 2022 | 65.00K |
| November 30, 2022 | 108.00K |
| October 31, 2022 | 97.00K |
| September 30, 2022 | 129.00K |
| August 31, 2022 | 127.00K |
| July 31, 2022 | 46.00K |
| June 30, 2022 | 48.00K |
| May 31, 2022 | 39.00K |
| April 30, 2022 | 59.00K |
| March 31, 2022 | 25.00K |
| February 28, 2022 | 17.00K |
| January 31, 2022 | 75.00K |
| December 31, 2021 | 82.00K |
News
Basic Info
|
US Layoffs and Discharges: Arts, Entertainment, and Recreation is at a current level of 70.00K, down from 86.00K last month and down from 75.00K one year ago. This is a change of -18.60% from last month and -6.67% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 70.00K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Mar 13 2026, 12:58 EDT |
| Next Release | Mar 31 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 305.1% |
| Value from Last Month | 86.00K |
| Change from Last Month | -18.60% |
| Value from 1 Year Ago | 75.00K |
| Change from 1 Year Ago | -6.67% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |