US Job Openings: Retail Trade (I:USJO09W3)
701.00K for Feb 2026
Basic Info
|
US Job Openings: Retail Trade is at a current level of 701.00K, up from 677.00K last month and up from 519.00K one year ago. This is a change of 3.55% from last month and 35.07% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 701.00K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 08:39 EDT |
| Next Release | May 5 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 13.89% |
| Value from Last Month | 677.00K |
| Change from Last Month | 3.55% |
| Value from 1 Year Ago | 519.00K |
| Change from 1 Year Ago | 35.07% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 701.00K |
| January 31, 2026 | 677.00K |
| December 31, 2025 | 505.00K |
| November 30, 2025 | 685.00K |
| October 31, 2025 | 641.00K |
| September 30, 2025 | 588.00K |
| August 31, 2025 | 609.00K |
| July 31, 2025 | 576.00K |
| June 30, 2025 | 605.00K |
| May 31, 2025 | 438.00K |
| April 30, 2025 | 562.00K |
| March 31, 2025 | 498.00K |
| February 28, 2025 | 519.00K |
| January 31, 2025 | 540.00K |
| December 31, 2024 | 502.00K |
| November 30, 2024 | 477.00K |
| October 31, 2024 | 506.00K |
| September 30, 2024 | 514.00K |
| August 31, 2024 | 562.00K |
| July 31, 2024 | 534.00K |
| June 30, 2024 | 496.00K |
| May 31, 2024 | 506.00K |
| April 30, 2024 | 496.00K |
| March 31, 2024 | 510.00K |
| February 29, 2024 | 570.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 487.00K |
| December 31, 2023 | 739.00K |
| November 30, 2023 | 586.00K |
| October 31, 2023 | 531.00K |
| September 30, 2023 | 638.00K |
| August 31, 2023 | 604.00K |
| July 31, 2023 | 717.00K |
| June 30, 2023 | 686.00K |
| May 31, 2023 | 753.00K |
| April 30, 2023 | 883.00K |
| March 31, 2023 | 692.00K |
| February 28, 2023 | 811.00K |
| January 31, 2023 | 867.00K |
| December 31, 2022 | 904.00K |
| November 30, 2022 | 843.00K |
| October 31, 2022 | 892.00K |
| September 30, 2022 | 849.00K |
| August 31, 2022 | 853.00K |
| July 31, 2022 | 917.00K |
| June 30, 2022 | 895.00K |
| May 31, 2022 | 1.044M |
| April 30, 2022 | 1.018M |
| March 31, 2022 | 1.326M |
| February 28, 2022 | 1.052M |
| January 31, 2022 | 996.00K |
News
Headline
Time (ET)
04/10 09:14
04/10 07:32
04/07 07:06
Basic Info
|
US Job Openings: Retail Trade is at a current level of 701.00K, up from 677.00K last month and up from 519.00K one year ago. This is a change of 3.55% from last month and 35.07% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 701.00K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Apr 1 2026, 08:39 EDT |
| Next Release | May 5 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 13.89% |
| Value from Last Month | 677.00K |
| Change from Last Month | 3.55% |
| Value from 1 Year Ago | 519.00K |
| Change from 1 Year Ago | 35.07% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
