US Job Openings: Real Estate and Rental and Leasing (I:USJORERL)
Level Chart
Basic Info
|
US Job Openings: Real Estate and Rental and Leasing is at a current level of 56.00K, down from 103.00K last month and down from 152.00K one year ago. This is a change of -45.63% from last month and -63.16% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 56.00K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Apr 3 2026, 18:20 EDT |
| Next Release | May 5 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 92.27% |
| Value from Last Month | 103.00K |
| Change from Last Month | -45.63% |
| Value from 1 Year Ago | 152.00K |
| Change from 1 Year Ago | -63.16% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 56.00K |
| January 31, 2026 | 103.00K |
| December 31, 2025 | 106.00K |
| November 30, 2025 | 85.00K |
| October 31, 2025 | 124.00K |
| September 30, 2025 | 131.00K |
| August 31, 2025 | 90.00K |
| July 31, 2025 | 102.00K |
| June 30, 2025 | 79.00K |
| May 31, 2025 | 84.00K |
| April 30, 2025 | 154.00K |
| March 31, 2025 | 119.00K |
| February 28, 2025 | 152.00K |
| January 31, 2025 | 191.00K |
| December 31, 2024 | 109.00K |
| November 30, 2024 | 111.00K |
| October 31, 2024 | 190.00K |
| September 30, 2024 | 87.00K |
| August 31, 2024 | 112.00K |
| July 31, 2024 | 145.00K |
| June 30, 2024 | 107.00K |
| May 31, 2024 | 98.00K |
| April 30, 2024 | 146.00K |
| March 31, 2024 | 147.00K |
| February 29, 2024 | 119.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 164.00K |
| December 31, 2023 | 155.00K |
| November 30, 2023 | 114.00K |
| October 31, 2023 | 123.00K |
| September 30, 2023 | 164.00K |
| August 31, 2023 | 147.00K |
| July 31, 2023 | 157.00K |
| June 30, 2023 | 119.00K |
| May 31, 2023 | 104.00K |
| April 30, 2023 | 115.00K |
| March 31, 2023 | 117.00K |
| February 28, 2023 | 124.00K |
| January 31, 2023 | 137.00K |
| December 31, 2022 | 164.00K |
| November 30, 2022 | 156.00K |
| October 31, 2022 | 225.00K |
| September 30, 2022 | 180.00K |
| August 31, 2022 | 183.00K |
| July 31, 2022 | 167.00K |
| June 30, 2022 | 149.00K |
| May 31, 2022 | 158.00K |
| April 30, 2022 | 186.00K |
| March 31, 2022 | 123.00K |
| February 28, 2022 | 134.00K |
| January 31, 2022 | 148.00K |
News
Basic Info
|
US Job Openings: Real Estate and Rental and Leasing is at a current level of 56.00K, down from 103.00K last month and down from 152.00K one year ago. This is a change of -45.63% from last month and -63.16% from one year ago. |
| Report | Job Openings and Labor Turnover Survey |
| Category | Employment |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 56.00K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Apr 3 2026, 18:20 EDT |
| Next Release | May 5 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 92.27% |
| Value from Last Month | 103.00K |
| Change from Last Month | -45.63% |
| Value from 1 Year Ago | 152.00K |
| Change from 1 Year Ago | -63.16% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |