US Housing Starts (I:USHSUM)
126.30K for Mar 2026
Basic Info
|
US Housing Starts is at a current level of 126.30K, up from 98.50K last month and up from 112.90K one year ago. This is a change of 28.22% from last month and 11.87% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 126.30K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | Apr 29 2026, 08:30 EDT |
| Next Release | May 21 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 13.56% |
| Value from Last Month | 98.50K |
| Change from Last Month | 28.22% |
| Value from 1 Year Ago | 112.90K |
| Change from 1 Year Ago | 11.87% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 126.30K |
| February 28, 2026 | 98.50K |
| January 31, 2026 | 97.60K |
| December 31, 2025 | 99.40K |
| November 30, 2025 | 100.90K |
| October 31, 2025 | 107.50K |
| September 30, 2025 | 114.10K |
| August 31, 2025 | 112.20K |
| July 31, 2025 | 129.40K |
| June 30, 2025 | 129.10K |
| May 31, 2025 | 117.80K |
| April 30, 2025 | 127.60K |
| March 31, 2025 | 112.90K |
| February 28, 2025 | 109.80K |
| January 31, 2025 | 95.00K |
| December 31, 2024 | 108.00K |
| November 30, 2024 | 99.20K |
| October 31, 2024 | 115.10K |
| September 30, 2024 | 116.10K |
| August 31, 2024 | 121.80K |
| July 31, 2024 | 115.30K |
| June 30, 2024 | 123.60K |
| May 31, 2024 | 120.90K |
| April 30, 2024 | 125.70K |
| March 31, 2024 | 109.80K |
| Date | Value |
|---|---|
| February 29, 2024 | 113.70K |
| January 31, 2024 | 97.90K |
| December 31, 2023 | 108.90K |
| November 30, 2023 | 116.50K |
| October 31, 2023 | 115.10K |
| September 30, 2023 | 117.00K |
| August 31, 2023 | 115.80K |
| July 31, 2023 | 131.40K |
| June 30, 2023 | 132.60K |
| May 31, 2023 | 146.00K |
| April 30, 2023 | 121.70K |
| March 31, 2023 | 114.00K |
| February 28, 2023 | 103.20K |
| January 31, 2023 | 97.70K |
| December 31, 2022 | 94.70K |
| November 30, 2022 | 111.10K |
| October 31, 2022 | 121.60K |
| September 30, 2022 | 127.50K |
| August 31, 2022 | 134.50K |
| July 31, 2022 | 123.70K |
| June 30, 2022 | 144.90K |
| May 31, 2022 | 140.60K |
| April 30, 2022 | 164.30K |
| March 31, 2022 | 142.60K |
| February 28, 2022 | 126.10K |
News
Headline
Time (ET)
04/17 09:15
04/17 07:31
04/10 13:55
Basic Info
|
US Housing Starts is at a current level of 126.30K, up from 98.50K last month and up from 112.90K one year ago. This is a change of 28.22% from last month and 11.87% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 126.30K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | Apr 29 2026, 08:30 EDT |
| Next Release | May 21 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 13.56% |
| Value from Last Month | 98.50K |
| Change from Last Month | 28.22% |
| Value from 1 Year Ago | 112.90K |
| Change from 1 Year Ago | 11.87% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
