US Housing Starts: 5 Units or More (I:USHS5UAM)
529.00K for Apr 2026
Basic Info
|
US Housing Starts: 5 Units or More is at a current level of 529.00K, up from 463.00K last month and up from 429.00K one year ago. This is a change of 14.25% from last month and 23.31% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 529.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 24.45% |
| Value from Last Month | 463.00K |
| Change from Last Month | 14.25% |
| Value from 1 Year Ago | 429.00K |
| Change from 1 Year Ago | 23.31% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 529.00K |
| March 31, 2026 | 463.00K |
| February 28, 2026 | 414.00K |
| January 31, 2026 | 469.00K |
| December 31, 2025 | 410.00K |
| November 30, 2025 | 375.00K |
| October 31, 2025 | 355.00K |
| September 30, 2025 | 471.00K |
| August 31, 2025 | 407.00K |
| July 31, 2025 | 453.00K |
| June 30, 2025 | 430.00K |
| May 31, 2025 | 324.00K |
| April 30, 2025 | 429.00K |
| March 31, 2025 | 393.00K |
| February 28, 2025 | 369.00K |
| January 31, 2025 | 328.00K |
| December 31, 2024 | 408.00K |
| November 30, 2024 | 275.00K |
| October 31, 2024 | 397.00K |
| September 30, 2024 | 291.00K |
| August 31, 2024 | 344.00K |
| July 31, 2024 | 366.00K |
| June 30, 2024 | 322.00K |
| May 31, 2024 | 315.00K |
| April 30, 2024 | 322.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 260.00K |
| February 29, 2024 | 396.00K |
| January 31, 2024 | 350.00K |
| December 31, 2023 | 460.00K |
| November 30, 2023 | 375.00K |
| October 31, 2023 | 372.00K |
| September 30, 2023 | 387.00K |
| August 31, 2023 | 358.00K |
| July 31, 2023 | 450.00K |
| June 30, 2023 | 469.00K |
| May 31, 2023 | 571.00K |
| April 30, 2023 | 472.00K |
| March 31, 2023 | 498.00K |
| February 28, 2023 | 564.00K |
| January 31, 2023 | 516.00K |
| December 31, 2022 | 452.00K |
| November 30, 2022 | 610.00K |
| October 31, 2022 | 554.00K |
| September 30, 2022 | 569.00K |
| August 31, 2022 | 584.00K |
| July 31, 2022 | 471.00K |
| June 30, 2022 | 529.00K |
| May 31, 2022 | 450.00K |
| April 30, 2022 | 614.00K |
| March 31, 2022 | 519.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/14 15:20
05/08 13:15
04/22 07:41
Basic Info
|
US Housing Starts: 5 Units or More is at a current level of 529.00K, up from 463.00K last month and up from 429.00K one year ago. This is a change of 14.25% from last month and 23.31% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 529.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 24.45% |
| Value from Last Month | 463.00K |
| Change from Last Month | 14.25% |
| Value from 1 Year Ago | 429.00K |
| Change from 1 Year Ago | 23.31% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
