US Housing Completed: 5 Units or More (I:USHC5UAM)
529.00K for Apr 2026
Basic Info
|
US Housing Completed: 5 Units or More is at a current level of 529.00K, up from 454.00K last month and up from 497.00K one year ago. This is a change of 16.52% from last month and 6.44% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 529.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 18.12% |
| Value from Last Month | 454.00K |
| Change from Last Month | 16.52% |
| Value from 1 Year Ago | 497.00K |
| Change from 1 Year Ago | 6.44% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 529.00K |
| March 31, 2026 | 454.00K |
| February 28, 2026 | 386.00K |
| January 31, 2026 | 485.00K |
| December 31, 2025 | 470.00K |
| November 30, 2025 | 421.00K |
| October 31, 2025 | 398.00K |
| September 30, 2025 | 426.00K |
| August 31, 2025 | 470.00K |
| July 31, 2025 | 442.00K |
| June 30, 2025 | 435.00K |
| May 31, 2025 | 465.00K |
| April 30, 2025 | 497.00K |
| March 31, 2025 | 484.00K |
| February 28, 2025 | 519.00K |
| January 31, 2025 | 625.00K |
| December 31, 2024 | 564.00K |
| November 30, 2024 | 580.00K |
| October 31, 2024 | 659.00K |
| September 30, 2024 | 663.00K |
| August 31, 2024 | 705.00K |
| July 31, 2024 | 564.00K |
| June 30, 2024 | 614.00K |
| May 31, 2024 | 524.00K |
| April 30, 2024 | 508.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 526.00K |
| February 29, 2024 | 602.00K |
| January 31, 2024 | 583.00K |
| December 31, 2023 | 521.00K |
| November 30, 2023 | 481.00K |
| October 31, 2023 | 377.00K |
| September 30, 2023 | 462.00K |
| August 31, 2023 | 401.00K |
| July 31, 2023 | 335.00K |
| June 30, 2023 | 462.00K |
| May 31, 2023 | 482.00K |
| April 30, 2023 | 438.00K |
| March 31, 2023 | 463.00K |
| February 28, 2023 | 521.00K |
| January 31, 2023 | 344.00K |
| December 31, 2022 | 382.00K |
| November 30, 2022 | 436.00K |
| October 31, 2022 | 388.00K |
| September 30, 2022 | 384.00K |
| August 31, 2022 | 337.00K |
| July 31, 2022 | 395.00K |
| June 30, 2022 | 370.00K |
| May 31, 2022 | 373.00K |
| April 30, 2022 | 325.00K |
| March 31, 2022 | 298.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/15 07:05
05/14 15:20
05/08 13:15
Basic Info
|
US Housing Completed: 5 Units or More is at a current level of 529.00K, up from 454.00K last month and up from 497.00K one year ago. This is a change of 16.52% from last month and 6.44% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 529.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 18.12% |
| Value from Last Month | 454.00K |
| Change from Last Month | 16.52% |
| Value from 1 Year Ago | 497.00K |
| Change from 1 Year Ago | 6.44% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
