US Housing Completed: 1 Unit (I:USHC1UAM)
903.00K for Apr 2026
Basic Info
|
US Housing Completed: 1 Unit is at a current level of 903.00K, down from 912.00K last month and down from 971.00K one year ago. This is a change of -0.99% from last month and -7.00% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 903.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.93% |
| Value from Last Month | 912.00K |
| Change from Last Month | -0.99% |
| Value from 1 Year Ago | 971.00K |
| Change from 1 Year Ago | -7.00% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 903.00K |
| March 31, 2026 | 912.00K |
| February 28, 2026 | 924.00K |
| January 31, 2026 | 929.00K |
| December 31, 2025 | 973.00K |
| November 30, 2025 | 1.007M |
| October 31, 2025 | 1.008M |
| September 30, 2025 | 944.00K |
| August 31, 2025 | 1.059M |
| July 31, 2025 | 1.007M |
| June 30, 2025 | 914.00K |
| May 31, 2025 | 1.048M |
| April 30, 2025 | 971.00K |
| March 31, 2025 | 1.08M |
| February 28, 2025 | 1.033M |
| January 31, 2025 | 1.005M |
| December 31, 2024 | 937.00K |
| November 30, 2024 | 1.004M |
| October 31, 2024 | 978.00K |
| September 30, 2024 | 1.02M |
| August 31, 2024 | 1.01M |
| July 31, 2024 | 1.084M |
| June 30, 2024 | 1.085M |
| May 31, 2024 | 1.011M |
| April 30, 2024 | 1.132M |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 935.00K |
| February 29, 2024 | 1.059M |
| January 31, 2024 | 898.00K |
| December 31, 2023 | 1.042M |
| November 30, 2023 | 962.00K |
| October 31, 2023 | 1.004M |
| September 30, 2023 | 1.00M |
| August 31, 2023 | 951.00K |
| July 31, 2023 | 1.007M |
| June 30, 2023 | 995.00K |
| May 31, 2023 | 1.004M |
| April 30, 2023 | 969.00K |
| March 31, 2023 | 1.041M |
| February 28, 2023 | 1.013M |
| January 31, 2023 | 1.037M |
| December 31, 2022 | 990.00K |
| November 30, 2022 | 1.113M |
| October 31, 2022 | 973.00K |
| September 30, 2022 | 1.047M |
| August 31, 2022 | 1.031M |
| July 31, 2022 | 1.009M |
| June 30, 2022 | 1.005M |
| May 31, 2022 | 1.047M |
| April 30, 2022 | 1.004M |
| March 31, 2022 | 1.047M |
News
Headline
Time (ET)
05/15 07:05
05/14 15:20
05/08 13:15
Basic Info
|
US Housing Completed: 1 Unit is at a current level of 903.00K, down from 912.00K last month and down from 971.00K one year ago. This is a change of -0.99% from last month and -7.00% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 903.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.93% |
| Value from Last Month | 912.00K |
| Change from Last Month | -0.99% |
| Value from 1 Year Ago | 971.00K |
| Change from 1 Year Ago | -7.00% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
