US Employed Persons: Black or African American in Professional and Business Services, as Management, Business, and Financial Operations Occupations (I:USEBJ99K)
516.00K for Apr 2026
Basic Info
|
US Employed Persons: Black or African American in Professional and Business Services, as Management, Business, and Financial Operations Occupations is at a current level of 516.00K, down from 543.00K last month and down from 540.00K one year ago. This is a change of -4.97% from last month and -4.44% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 516.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 10:51 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 14.04% |
| Value from Last Month | 543.00K |
| Change from Last Month | -4.97% |
| Value from 1 Year Ago | 540.00K |
| Change from 1 Year Ago | -4.44% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 516.00K |
| March 31, 2026 | 543.00K |
| February 28, 2026 | 502.00K |
| January 31, 2026 | 567.00K |
| December 31, 2025 | 603.00K |
| November 30, 2025 | 519.00K |
| October 31, 2025 | |
| September 30, 2025 | 541.00K |
| August 31, 2025 | 550.00K |
| July 31, 2025 | 519.00K |
| June 30, 2025 | 542.00K |
| May 31, 2025 | 490.00K |
| April 30, 2025 | 540.00K |
| March 31, 2025 | 571.00K |
| February 28, 2025 | 542.00K |
| January 31, 2025 | 484.00K |
| December 31, 2024 | 472.00K |
| November 30, 2024 | 525.00K |
| October 31, 2024 | 499.00K |
| September 30, 2024 | 535.00K |
| August 31, 2024 | 561.00K |
| July 31, 2024 | 452.00K |
| June 30, 2024 | 442.00K |
| May 31, 2024 | 436.00K |
| April 30, 2024 | 457.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 459.00K |
| February 29, 2024 | 539.00K |
| January 31, 2024 | 504.00K |
| December 31, 2023 | 426.00K |
| November 30, 2023 | 431.00K |
| October 31, 2023 | 558.00K |
| September 30, 2023 | 510.00K |
| August 31, 2023 | 520.00K |
| July 31, 2023 | 454.00K |
| June 30, 2023 | 497.00K |
| May 31, 2023 | 517.00K |
| April 30, 2023 | 535.00K |
| March 31, 2023 | 526.00K |
| February 28, 2023 | 537.00K |
| January 31, 2023 | 496.00K |
| December 31, 2022 | 502.00K |
| November 30, 2022 | 516.00K |
| October 31, 2022 | 489.00K |
| September 30, 2022 | 518.00K |
| August 31, 2022 | 536.00K |
| July 31, 2022 | 540.00K |
| June 30, 2022 | 453.00K |
| May 31, 2022 | 459.00K |
| April 30, 2022 | 425.00K |
| March 31, 2022 | 347.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/25 09:56
05/08 07:44
Basic Info
|
US Employed Persons: Black or African American in Professional and Business Services, as Management, Business, and Financial Operations Occupations is at a current level of 516.00K, down from 543.00K last month and down from 540.00K one year ago. This is a change of -4.97% from last month and -4.44% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 516.00K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 8 2026, 10:51 EDT |
| Next Release | Jun 5 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 14.04% |
| Value from Last Month | 543.00K |
| Change from Last Month | -4.97% |
| Value from 1 Year Ago | 540.00K |
| Change from 1 Year Ago | -4.44% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
