US Construction, Residential Building Employees (I:USCRBE)
915.70K for Mar 2026
Basic Info
|
US Construction, Residential Building Employees is at a current level of 915.70K, up from 907.40K last month and down from 919.40K one year ago. This is a change of 0.91% from last month and -0.40% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 915.70K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | Apr 6 2026, 18:17 EDT |
| Next Release | May 8 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.36% |
| Value from Last Month | 907.40K |
| Change from Last Month | 0.91% |
| Value from 1 Year Ago | 919.40K |
| Change from 1 Year Ago | -0.40% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 915.70K |
| February 28, 2026 | 907.40K |
| January 31, 2026 | 905.70K |
| December 31, 2025 | 924.10K |
| November 30, 2025 | 932.90K |
| October 31, 2025 | 939.10K |
| September 30, 2025 | 932.40K |
| August 31, 2025 | 938.60K |
| July 31, 2025 | 945.20K |
| June 30, 2025 | 944.10K |
| May 31, 2025 | 935.90K |
| April 30, 2025 | 925.00K |
| March 31, 2025 | 919.40K |
| February 28, 2025 | 913.90K |
| January 31, 2025 | 917.60K |
| December 31, 2024 | 937.70K |
| November 30, 2024 | 940.40K |
| October 31, 2024 | 951.70K |
| September 30, 2024 | 945.40K |
| August 31, 2024 | 954.00K |
| July 31, 2024 | 951.50K |
| June 30, 2024 | 950.70K |
| May 31, 2024 | 940.10K |
| April 30, 2024 | 929.20K |
| March 31, 2024 | 922.90K |
| Date | Value |
|---|---|
| February 29, 2024 | 909.50K |
| January 31, 2024 | 906.30K |
| December 31, 2023 | 928.60K |
| November 30, 2023 | 930.20K |
| October 31, 2023 | 941.10K |
| September 30, 2023 | 929.90K |
| August 31, 2023 | 935.10K |
| July 31, 2023 | 936.40K |
| June 30, 2023 | 942.30K |
| May 31, 2023 | 924.10K |
| April 30, 2023 | 911.40K |
| March 31, 2023 | 907.50K |
| February 28, 2023 | 906.90K |
| January 31, 2023 | 906.80K |
| December 31, 2022 | 925.20K |
| November 30, 2022 | 931.40K |
| October 31, 2022 | 939.60K |
| September 30, 2022 | 928.90K |
| August 31, 2022 | 940.90K |
| July 31, 2022 | 944.50K |
| June 30, 2022 | 936.20K |
| May 31, 2022 | 926.10K |
| April 30, 2022 | 906.00K |
| March 31, 2022 | 893.50K |
| February 28, 2022 | 886.90K |
News
Headline
Time (ET)
04/10 09:14
04/10 07:32
04/07 07:06
Basic Info
|
US Construction, Residential Building Employees is at a current level of 915.70K, up from 907.40K last month and down from 919.40K one year ago. This is a change of 0.91% from last month and -0.40% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 915.70K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | Apr 6 2026, 18:17 EDT |
| Next Release | May 8 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.36% |
| Value from Last Month | 907.40K |
| Change from Last Month | 0.91% |
| Value from 1 Year Ago | 919.40K |
| Change from 1 Year Ago | -0.40% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
