US Civilian Noninstitutional Population: Asian Age 16 to 19 Not Enrolled in School With Less Than a High School Diploma (I:USCNC3HJ)
120.00K for Q3 2025
Level Chart
Basic Info
|
US Civilian Noninstitutional Population: Asian Age 16 to 19 Not Enrolled in School With Less Than a High School Diploma is at a current level of 120.00K, up from 86.00K last quarter and down from 129.00K one year ago. This is a change of 39.53% from last quarter and -6.98% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 120.00K |
| Latest Period | Sep 2025 |
| Last Updated | Nov 21 2025, 11:37 EST |
| Next Release | Apr 3 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 196.3% |
| Value from Last Quarter | 86.00K |
| Change from Last Quarter | 39.53% |
| Value from 1 Year Ago | 129.00K |
| Change from 1 Year Ago | -6.98% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| September 30, 2025 | 120.00K |
| June 30, 2025 | 86.00K |
| March 31, 2025 | 47.00K |
| December 31, 2024 | 37.00K |
| September 30, 2024 | 129.00K |
| June 30, 2024 | 72.00K |
| March 31, 2024 | 27.00K |
| December 31, 2023 | 32.00K |
| September 30, 2023 | 123.00K |
| June 30, 2023 | 77.00K |
| March 31, 2023 | 27.00K |
| December 31, 2022 | 27.00K |
| September 30, 2022 | 133.00K |
| June 30, 2022 | 88.00K |
| March 31, 2022 | 34.00K |
| December 31, 2021 | 26.00K |
| September 30, 2021 | 86.00K |
| June 30, 2021 | 86.00K |
| March 31, 2021 | 38.00K |
| December 31, 2020 | 43.00K |
| September 30, 2020 | 139.00K |
| June 30, 2020 | 107.00K |
| March 31, 2020 | 48.00K |
| December 31, 2019 | 51.00K |
| September 30, 2019 | 140.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| June 30, 2019 | 82.00K |
| March 31, 2019 | 24.00K |
| December 31, 2018 | 41.00K |
| September 30, 2018 | 132.00K |
| June 30, 2018 | 75.00K |
| March 31, 2018 | 50.00K |
| December 31, 2017 | 44.00K |
| September 30, 2017 | 141.00K |
| June 30, 2017 | 74.00K |
| March 31, 2017 | 27.00K |
| December 31, 2016 | 29.00K |
| September 30, 2016 | 134.00K |
| June 30, 2016 | 67.00K |
| March 31, 2016 | 33.00K |
| December 31, 2015 | 28.00K |
| September 30, 2015 | 123.00K |
| June 30, 2015 | 80.00K |
| March 31, 2015 | 23.00K |
| December 31, 2014 | 17.00K |
| September 30, 2014 | 111.00K |
| June 30, 2014 | 78.00K |
| March 31, 2014 | 32.00K |
| December 31, 2013 | 27.00K |
| September 30, 2013 | 119.00K |
| June 30, 2013 | 57.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 08:52
03/13 08:45
03/09 08:21
Basic Info
|
US Civilian Noninstitutional Population: Asian Age 16 to 19 Not Enrolled in School With Less Than a High School Diploma is at a current level of 120.00K, up from 86.00K last quarter and down from 129.00K one year ago. This is a change of 39.53% from last quarter and -6.98% from one year ago. |
| Report | Employment Situation |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 120.00K |
| Latest Period | Sep 2025 |
| Last Updated | Nov 21 2025, 11:37 EST |
| Next Release | Apr 3 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 196.3% |
| Value from Last Quarter | 86.00K |
| Change from Last Quarter | 39.53% |
| Value from 1 Year Ago | 129.00K |
| Change from 1 Year Ago | -6.98% |
| Frequency | Quarterly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |