US Building Permits (I:USNHPUM)
131.20K for Apr 2026
Basic Info
|
US Building Permits is at a current level of 131.20K, up from 121.80K last month and up from 131.10K one year ago. This is a change of 7.72% from last month and 0.08% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 131.20K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 13.22% |
| Value from Last Month | 121.80K |
| Change from Last Month | 7.72% |
| Value from 1 Year Ago | 131.10K |
| Change from 1 Year Ago | 0.08% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 131.20K |
| March 31, 2026 | 121.80K |
| February 28, 2026 | 113.70K |
| January 31, 2026 | 100.20K |
| December 31, 2025 | 119.30K |
| November 30, 2025 | 95.50K |
| October 31, 2025 | 126.90K |
| September 30, 2025 | 120.00K |
| August 31, 2025 | 115.50K |
| July 31, 2025 | 123.10K |
| June 30, 2025 | 130.20K |
| May 31, 2025 | 126.20K |
| April 30, 2025 | 131.10K |
| March 31, 2025 | 125.10K |
| February 28, 2025 | 107.00K |
| January 31, 2025 | 111.90K |
| December 31, 2024 | 112.90K |
| November 30, 2024 | 107.70K |
| October 31, 2024 | 125.40K |
| September 30, 2024 | 113.90K |
| August 31, 2024 | 132.50K |
| July 31, 2024 | 127.20K |
| June 30, 2024 | 126.60K |
| May 31, 2024 | 133.60K |
| April 30, 2024 | 133.80K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 126.00K |
| February 29, 2024 | 121.20K |
| January 31, 2024 | 117.00K |
| December 31, 2023 | 110.30K |
| November 30, 2023 | 112.60K |
| October 31, 2023 | 129.20K |
| September 30, 2023 | 120.80K |
| August 31, 2023 | 147.00K |
| July 31, 2023 | 122.50K |
| June 30, 2023 | 141.60K |
| May 31, 2023 | 145.00K |
| April 30, 2023 | 121.70K |
| March 31, 2023 | 137.00K |
| February 28, 2023 | 116.30K |
| January 31, 2023 | 107.20K |
| December 31, 2022 | 110.60K |
| November 30, 2022 | 106.80K |
| October 31, 2022 | 125.90K |
| September 30, 2022 | 135.50K |
| August 31, 2022 | 144.00K |
| July 31, 2022 | 139.00K |
| June 30, 2022 | 163.20K |
| May 31, 2022 | 153.80K |
| April 30, 2022 | 160.20K |
| March 31, 2022 | 173.00K |
News
Headline
Time (ET)
05/15 07:05
05/14 15:20
05/08 13:15
Basic Info
|
US Building Permits is at a current level of 131.20K, up from 121.80K last month and up from 131.10K one year ago. This is a change of 7.72% from last month and 0.08% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | United States |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 131.20K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 13.22% |
| Value from Last Month | 121.80K |
| Change from Last Month | 7.72% |
| Value from 1 Year Ago | 131.10K |
| Change from 1 Year Ago | 0.08% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
