Texas Payrolls: Basic Chemical Manufacturing (I:TPBCM)
38.60K for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
Texas Payrolls: Basic Chemical Manufacturing is at a current level of 38.60K, up from 38.40K last month and up from 37.90K one year ago. This is a change of 0.52% from last month and 1.85% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 38.60K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:55 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | -0.06% |
| Value from Last Month | 38.40K |
| Change from Last Month | 0.52% |
| Value from 1 Year Ago | 37.90K |
| Change from 1 Year Ago | 1.85% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 38.60K |
| November 30, 2025 | 38.40K |
| October 31, 2025 | 38.50K |
| September 30, 2025 | 38.30K |
| August 31, 2025 | 38.30K |
| July 31, 2025 | 38.40K |
| June 30, 2025 | 38.70K |
| May 31, 2025 | 38.10K |
| April 30, 2025 | 37.80K |
| March 31, 2025 | 38.20K |
| February 28, 2025 | 38.10K |
| January 31, 2025 | 38.00K |
| December 31, 2024 | 37.90K |
| November 30, 2024 | 38.00K |
| October 31, 2024 | 38.00K |
| September 30, 2024 | 37.80K |
| August 31, 2024 | 37.90K |
| July 31, 2024 | 37.90K |
| June 30, 2024 | 37.50K |
| May 31, 2024 | 37.10K |
| April 30, 2024 | 37.20K |
| March 31, 2024 | 37.00K |
| February 29, 2024 | 37.00K |
| January 31, 2024 | 36.90K |
| December 31, 2023 | 36.80K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 36.60K |
| October 31, 2023 | 36.50K |
| September 30, 2023 | 36.40K |
| August 31, 2023 | 36.60K |
| July 31, 2023 | 36.60K |
| June 30, 2023 | 36.70K |
| May 31, 2023 | 36.30K |
| April 30, 2023 | 36.20K |
| March 31, 2023 | 36.10K |
| February 28, 2023 | 35.80K |
| January 31, 2023 | 35.70K |
| December 31, 2022 | 35.70K |
| November 30, 2022 | 35.60K |
| October 31, 2022 | 35.40K |
| September 30, 2022 | 35.50K |
| August 31, 2022 | 35.30K |
| July 31, 2022 | 35.20K |
| June 30, 2022 | 34.90K |
| May 31, 2022 | 34.60K |
| April 30, 2022 | 34.60K |
| March 31, 2022 | 34.80K |
| February 28, 2022 | 34.50K |
| January 31, 2022 | 34.40K |
| December 31, 2021 | 34.40K |
| November 30, 2021 | 34.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 08:52
03/13 08:45
Basic Info
|
Texas Payrolls: Basic Chemical Manufacturing is at a current level of 38.60K, up from 38.40K last month and up from 37.90K one year ago. This is a change of 0.52% from last month and 1.85% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 38.60K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:55 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | -0.06% |
| Value from Last Month | 38.40K |
| Change from Last Month | 0.52% |
| Value from 1 Year Ago | 37.90K |
| Change from 1 Year Ago | 1.85% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |