Texas Nonfarm Payrolls MoM (I:TCNPSM)
46.80K for Mar 2026
Basic Info
|
Texas Nonfarm Payrolls MoM is at a current level of 46.80K, up from -6.40K last month and up from 5.50K one year ago. This is a change of N/A from last month and 750.9% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | Texas |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 46.80K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 7 2026, 09:24 EDT |
| Next Release | May 22 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | -169.2% |
| Value from Last Month | -6.40K |
| Change from Last Month | N/A |
| Value from 1 Year Ago | 5.50K |
| Change from 1 Year Ago | 750.9% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 46.80K |
| February 28, 2026 | -6.40K |
| January 31, 2026 | 23.70K |
| December 31, 2025 | 32.90K |
| November 30, 2025 | 9.30K |
| October 31, 2025 | -9.80K |
| September 30, 2025 | -2.90K |
| August 31, 2025 | 7.50K |
| July 31, 2025 | 10.70K |
| June 30, 2025 | -29.50K |
| May 31, 2025 | 9.30K |
| April 30, 2025 | 25.60K |
| March 31, 2025 | 5.50K |
| February 28, 2025 | 13.50K |
| January 31, 2025 | 7.90K |
| December 31, 2024 | 18.80K |
| November 30, 2024 | 19.80K |
| October 31, 2024 | 16.20K |
| September 30, 2024 | 19.30K |
| August 31, 2024 | 70.90K |
| July 31, 2024 | -38.70K |
| June 30, 2024 | 26.60K |
| May 31, 2024 | 28.30K |
| April 30, 2024 | 9.30K |
| March 31, 2024 | 19.30K |
| Date | Value |
|---|---|
| February 29, 2024 | 19.70K |
| January 31, 2024 | 25.80K |
| December 31, 2023 | 21.70K |
| November 30, 2023 | 11.00K |
| October 31, 2023 | 4.90K |
| September 30, 2023 | 34.40K |
| August 31, 2023 | 30.90K |
| July 31, 2023 | -26.10K |
| June 30, 2023 | 60.90K |
| May 31, 2023 | 27.40K |
| April 30, 2023 | 6.60K |
| March 31, 2023 | 34.60K |
| February 28, 2023 | 22.70K |
| January 31, 2023 | 74.40K |
| December 31, 2022 | 21.10K |
| November 30, 2022 | 27.00K |
| October 31, 2022 | 28.10K |
| September 30, 2022 | 50.80K |
| August 31, 2022 | 46.80K |
| July 31, 2022 | 121.60K |
| June 30, 2022 | 27.80K |
| May 31, 2022 | 37.50K |
| April 30, 2022 | 90.90K |
| March 31, 2022 | 38.10K |
| February 28, 2022 | 94.90K |
News
Headline
Time (ET)
Basic Info
|
Texas Nonfarm Payrolls MoM is at a current level of 46.80K, up from -6.40K last month and up from 5.50K one year ago. This is a change of N/A from last month and 750.9% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | Texas |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 46.80K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 7 2026, 09:24 EDT |
| Next Release | May 22 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | -169.2% |
| Value from Last Month | -6.40K |
| Change from Last Month | N/A |
| Value from 1 Year Ago | 5.50K |
| Change from 1 Year Ago | 750.9% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Related Indicators
| Texas Economy |
| Austin, TX Unemployment Rate | 3.50% |
| Dallas, TX Unemployment Rate | 4.20% |
| Houston, TX Unemployment Rate | 4.60% |
| Texas GDP | 2.222T Chn 2017 USD |
| Texas GDP YoY | 3.95% |
| Texas Labor Force | 15.85M |
| Texas Unemployment Rate | 4.30% |
