Southern US New Housing Permits (I:SNHP)
695.00K for Jan 2026
Level Chart
Basic Info
|
Southern US New Housing Permits is at a current level of 695.00K, down from 716.00K last month and down from 796.00K one year ago. This is a change of -2.93% from last month and -12.69% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | N/A |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 695.00K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Mar 25 2026, 14:30 EDT |
| Next Release | Apr 29 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 4.13% |
| Value from Last Month | 716.00K |
| Change from Last Month | -2.93% |
| Value from 1 Year Ago | 796.00K |
| Change from 1 Year Ago | -12.69% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2026 | 695.00K |
| December 31, 2025 | 716.00K |
| November 30, 2025 | 747.00K |
| October 31, 2025 | 729.00K |
| September 30, 2025 | 756.00K |
| August 31, 2025 | 699.00K |
| July 31, 2025 | 742.00K |
| June 30, 2025 | 775.00K |
| May 31, 2025 | 742.00K |
| April 30, 2025 | 762.00K |
| March 31, 2025 | 834.00K |
| February 28, 2025 | 803.00K |
| January 31, 2025 | 796.00K |
| December 31, 2024 | 804.00K |
| November 30, 2024 | 814.00K |
| October 31, 2024 | 761.00K |
| September 30, 2024 | 769.00K |
| August 31, 2024 | 813.00K |
| July 31, 2024 | 787.00K |
| June 30, 2024 | 809.00K |
| May 31, 2024 | 781.00K |
| April 30, 2024 | 836.00K |
| March 31, 2024 | 798.00K |
| February 29, 2024 | 796.00K |
| January 31, 2024 | 826.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2023 | 856.00K |
| November 30, 2023 | 811.00K |
| October 31, 2023 | 865.00K |
| September 30, 2023 | 859.00K |
| August 31, 2023 | 828.00K |
| July 31, 2023 | 853.00K |
| June 30, 2023 | 794.00K |
| May 31, 2023 | 847.00K |
| April 30, 2023 | 817.00K |
| March 31, 2023 | 788.00K |
| February 28, 2023 | 895.00K |
| January 31, 2023 | 809.00K |
| December 31, 2022 | 768.00K |
| November 30, 2022 | 780.00K |
| October 31, 2022 | 889.00K |
| September 30, 2022 | 865.00K |
| August 31, 2022 | 829.00K |
| July 31, 2022 | 943.00K |
| June 30, 2022 | 943.00K |
| May 31, 2022 | 940.00K |
| April 30, 2022 | 989.00K |
| March 31, 2022 | 982.00K |
| February 28, 2022 | 940.00K |
| January 31, 2022 | 999.00K |
| December 31, 2021 | 971.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/16 09:52
03/16 08:28
03/05 15:24
03/04 07:27
Basic Info
|
Southern US New Housing Permits is at a current level of 695.00K, down from 716.00K last month and down from 796.00K one year ago. This is a change of -2.93% from last month and -12.69% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | N/A |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 695.00K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Mar 25 2026, 14:30 EDT |
| Next Release | Apr 29 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 4.13% |
| Value from Last Month | 716.00K |
| Change from Last Month | -2.93% |
| Value from 1 Year Ago | 796.00K |
| Change from 1 Year Ago | -12.69% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |