Puerto Rico Payrolls: Federal Government (I:PRPFG)
19.90K for Apr 2026
Basic Info
|
Puerto Rico Payrolls: Federal Government is at a current level of 19.90K, up from 19.70K last month and down from 21.10K one year ago. This is a change of 1.02% from last month and -5.69% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 19.90K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 22 2026, 13:46 EDT |
| Next Release | Jun 23 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.53% |
| Value from Last Month | 19.70K |
| Change from Last Month | 1.02% |
| Value from 1 Year Ago | 21.10K |
| Change from 1 Year Ago | -5.69% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 19.90K |
| March 31, 2026 | 19.70K |
| February 28, 2026 | 20.00K |
| January 31, 2026 | 20.10K |
| December 31, 2025 | 20.50K |
| November 30, 2025 | 20.10K |
| October 31, 2025 | 19.70K |
| September 30, 2025 | 20.30K |
| August 31, 2025 | 20.30K |
| July 31, 2025 | 20.60K |
| June 30, 2025 | 20.80K |
| May 31, 2025 | 20.90K |
| April 30, 2025 | 21.10K |
| March 31, 2025 | 21.30K |
| February 28, 2025 | 21.50K |
| January 31, 2025 | 21.60K |
| December 31, 2024 | 21.70K |
| November 30, 2024 | 21.60K |
| October 31, 2024 | 21.60K |
| September 30, 2024 | 21.30K |
| August 31, 2024 | 21.30K |
| July 31, 2024 | 21.00K |
| June 30, 2024 | 20.40K |
| May 31, 2024 | 20.40K |
| April 30, 2024 | 20.50K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 20.30K |
| February 29, 2024 | 20.40K |
| January 31, 2024 | 20.20K |
| December 31, 2023 | 20.20K |
| November 30, 2023 | 20.30K |
| October 31, 2023 | 20.20K |
| September 30, 2023 | 20.10K |
| August 31, 2023 | 19.70K |
| July 31, 2023 | 19.70K |
| June 30, 2023 | 19.80K |
| May 31, 2023 | 19.70K |
| April 30, 2023 | 19.80K |
| March 31, 2023 | 19.70K |
| February 28, 2023 | 19.80K |
| January 31, 2023 | 19.70K |
| December 31, 2022 | 19.80K |
| November 30, 2022 | 19.70K |
| October 31, 2022 | 19.00K |
| September 30, 2022 | 18.90K |
| August 31, 2022 | 18.80K |
| July 31, 2022 | 18.50K |
| June 30, 2022 | 18.30K |
| May 31, 2022 | 18.50K |
| April 30, 2022 | 18.40K |
| March 31, 2022 | 18.20K |
News
Headline
Time (ET)
Basic Info
|
Puerto Rico Payrolls: Federal Government is at a current level of 19.90K, up from 19.70K last month and down from 21.10K one year ago. This is a change of 1.02% from last month and -5.69% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 19.90K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 22 2026, 13:46 EDT |
| Next Release | Jun 23 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.53% |
| Value from Last Month | 19.70K |
| Change from Last Month | 1.02% |
| Value from 1 Year Ago | 21.10K |
| Change from 1 Year Ago | -5.69% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
