Ohio Payrolls: Leisure and Hospitality (I:OPLH)
563.10K for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
Ohio Payrolls: Leisure and Hospitality is at a current level of 563.10K, up from 561.60K last month and down from 570.20K one year ago. This is a change of 0.27% from last month and -1.25% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | Ohio |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 563.10K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:52 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.50% |
| Value from Last Month | 561.60K |
| Change from Last Month | 0.27% |
| Value from 1 Year Ago | 570.20K |
| Change from 1 Year Ago | -1.25% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 563.10K |
| November 30, 2025 | 561.60K |
| October 31, 2025 | 561.60K |
| September 30, 2025 | 564.70K |
| August 31, 2025 | 566.90K |
| July 31, 2025 | 567.30K |
| June 30, 2025 | 571.70K |
| May 31, 2025 | 572.20K |
| April 30, 2025 | 577.80K |
| March 31, 2025 | 571.80K |
| February 28, 2025 | 567.50K |
| January 31, 2025 | 565.70K |
| December 31, 2024 | 570.20K |
| November 30, 2024 | 568.70K |
| October 31, 2024 | 568.80K |
| September 30, 2024 | 567.70K |
| August 31, 2024 | 567.90K |
| July 31, 2024 | 569.10K |
| June 30, 2024 | 568.30K |
| May 31, 2024 | 570.80K |
| April 30, 2024 | 570.20K |
| March 31, 2024 | 572.10K |
| February 29, 2024 | 569.10K |
| January 31, 2024 | 568.00K |
| December 31, 2023 | 568.80K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 568.30K |
| October 31, 2023 | 568.50K |
| September 30, 2023 | 569.00K |
| August 31, 2023 | 570.50K |
| July 31, 2023 | 567.00K |
| June 30, 2023 | 567.00K |
| May 31, 2023 | 564.00K |
| April 30, 2023 | 562.70K |
| March 31, 2023 | 561.70K |
| February 28, 2023 | 560.80K |
| January 31, 2023 | 559.70K |
| December 31, 2022 | 553.00K |
| November 30, 2022 | 550.70K |
| October 31, 2022 | 549.70K |
| September 30, 2022 | 547.80K |
| August 31, 2022 | 544.80K |
| July 31, 2022 | 544.70K |
| June 30, 2022 | 541.50K |
| May 31, 2022 | 539.50K |
| April 30, 2022 | 537.30K |
| March 31, 2022 | 534.50K |
| February 28, 2022 | 531.80K |
| January 31, 2022 | 530.70K |
| December 31, 2021 | 529.90K |
| November 30, 2021 | 527.90K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 08:52
03/13 08:45
Basic Info
|
Ohio Payrolls: Leisure and Hospitality is at a current level of 563.10K, up from 561.60K last month and down from 570.20K one year ago. This is a change of 0.27% from last month and -1.25% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | Ohio |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 563.10K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:52 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.50% |
| Value from Last Month | 561.60K |
| Change from Last Month | 0.27% |
| Value from 1 Year Ago | 570.20K |
| Change from 1 Year Ago | -1.25% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |