Ohio Payrolls: Finance and Insurance (I:OPFI)
244.10K for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
Ohio Payrolls: Finance and Insurance is at a current level of 244.10K, down from 245.10K last month and down from 246.40K one year ago. This is a change of -0.41% from last month and -0.93% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 244.10K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:52 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 0.66% |
| Value from Last Month | 245.10K |
| Change from Last Month | -0.41% |
| Value from 1 Year Ago | 246.40K |
| Change from 1 Year Ago | -0.93% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 244.10K |
| November 30, 2025 | 245.10K |
| October 31, 2025 | 245.80K |
| September 30, 2025 | 246.70K |
| August 31, 2025 | 246.30K |
| July 31, 2025 | 246.10K |
| June 30, 2025 | 244.90K |
| May 31, 2025 | 245.20K |
| April 30, 2025 | 245.60K |
| March 31, 2025 | 246.00K |
| February 28, 2025 | 246.60K |
| January 31, 2025 | 245.80K |
| December 31, 2024 | 246.40K |
| November 30, 2024 | 246.70K |
| October 31, 2024 | 244.70K |
| September 30, 2024 | 242.90K |
| August 31, 2024 | 243.20K |
| July 31, 2024 | 243.70K |
| June 30, 2024 | 243.70K |
| May 31, 2024 | 244.00K |
| April 30, 2024 | 244.30K |
| March 31, 2024 | 244.90K |
| February 29, 2024 | 245.70K |
| January 31, 2024 | 246.60K |
| December 31, 2023 | 247.30K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 247.80K |
| October 31, 2023 | 248.30K |
| September 30, 2023 | 249.30K |
| August 31, 2023 | 249.90K |
| July 31, 2023 | 250.30K |
| June 30, 2023 | 250.70K |
| May 31, 2023 | 250.60K |
| April 30, 2023 | 251.30K |
| March 31, 2023 | 251.80K |
| February 28, 2023 | 251.80K |
| January 31, 2023 | 251.80K |
| December 31, 2022 | 256.10K |
| November 30, 2022 | 256.30K |
| October 31, 2022 | 256.20K |
| September 30, 2022 | 256.10K |
| August 31, 2022 | 255.40K |
| July 31, 2022 | 255.00K |
| June 30, 2022 | 254.40K |
| May 31, 2022 | 253.90K |
| April 30, 2022 | 253.60K |
| March 31, 2022 | 252.60K |
| February 28, 2022 | 251.60K |
| January 31, 2022 | 251.60K |
| December 31, 2021 | 249.80K |
| November 30, 2021 | 249.70K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 08:52
03/13 08:45
Basic Info
|
Ohio Payrolls: Finance and Insurance is at a current level of 244.10K, down from 245.10K last month and down from 246.40K one year ago. This is a change of -0.41% from last month and -0.93% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 244.10K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:52 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 0.66% |
| Value from Last Month | 245.10K |
| Change from Last Month | -0.41% |
| Value from 1 Year Ago | 246.40K |
| Change from 1 Year Ago | -0.93% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |