Northeastern US New Housing Permits (I:NUSNHP)
153.00K for Jan 2026
Level Chart
Basic Info
|
Northeastern US New Housing Permits is at a current level of 153.00K, down from 167.00K last month and up from 133.00K one year ago. This is a change of -8.38% from last month and 15.04% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | N/A |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 153.00K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Mar 25 2026, 14:30 EDT |
| Next Release | Apr 29 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 13.88% |
| Value from Last Month | 167.00K |
| Change from Last Month | -8.38% |
| Value from 1 Year Ago | 133.00K |
| Change from 1 Year Ago | 15.04% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2026 | 153.00K |
| December 31, 2025 | 167.00K |
| November 30, 2025 | 117.00K |
| October 31, 2025 | 147.00K |
| September 30, 2025 | 147.00K |
| August 31, 2025 | 121.00K |
| July 31, 2025 | 125.00K |
| June 30, 2025 | 103.00K |
| May 31, 2025 | 123.00K |
| April 30, 2025 | 136.00K |
| March 31, 2025 | 119.00K |
| February 28, 2025 | 117.00K |
| January 31, 2025 | 133.00K |
| December 31, 2024 | 144.00K |
| November 30, 2024 | 134.00K |
| October 31, 2024 | 137.00K |
| September 30, 2024 | 123.00K |
| August 31, 2024 | 142.00K |
| July 31, 2024 | 140.00K |
| June 30, 2024 | 118.00K |
| May 31, 2024 | 120.00K |
| April 30, 2024 | 152.00K |
| March 31, 2024 | 139.00K |
| February 29, 2024 | 224.00K |
| January 31, 2024 | 148.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2023 | 127.00K |
| November 30, 2023 | 114.00K |
| October 31, 2023 | 150.00K |
| September 30, 2023 | 131.00K |
| August 31, 2023 | 155.00K |
| July 31, 2023 | 122.00K |
| June 30, 2023 | 136.00K |
| May 31, 2023 | 169.00K |
| April 30, 2023 | 130.00K |
| March 31, 2023 | 177.00K |
| February 28, 2023 | 145.00K |
| January 31, 2023 | 142.00K |
| December 31, 2022 | 143.00K |
| November 30, 2022 | 137.00K |
| October 31, 2022 | 120.00K |
| September 30, 2022 | 155.00K |
| August 31, 2022 | 148.00K |
| July 31, 2022 | 164.00K |
| June 30, 2022 | 171.00K |
| May 31, 2022 | 135.00K |
| April 30, 2022 | 175.00K |
| March 31, 2022 | 187.00K |
| February 28, 2022 | 184.00K |
| January 31, 2022 | 169.00K |
| December 31, 2021 | 276.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/16 09:52
03/16 08:28
03/05 15:24
03/04 07:27
Basic Info
|
Northeastern US New Housing Permits is at a current level of 153.00K, down from 167.00K last month and up from 133.00K one year ago. This is a change of -8.38% from last month and 15.04% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | N/A |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 153.00K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Mar 25 2026, 14:30 EDT |
| Next Release | Apr 29 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 13.88% |
| Value from Last Month | 167.00K |
| Change from Last Month | -8.38% |
| Value from 1 Year Ago | 133.00K |
| Change from 1 Year Ago | 15.04% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted Annual Rate |
| Download Source File |