New York Payrolls: Construction (I:NYPC)
366.40K for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
New York Payrolls: Construction is at a current level of 366.40K, down from 374.40K last month and down from 383.00K one year ago. This is a change of -2.14% from last month and -4.33% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | New York |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 366.40K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:50 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.80% |
| Value from Last Month | 374.40K |
| Change from Last Month | -2.14% |
| Value from 1 Year Ago | 383.00K |
| Change from 1 Year Ago | -4.33% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 366.40K |
| November 30, 2025 | 374.40K |
| October 31, 2025 | 384.80K |
| September 30, 2025 | 384.20K |
| August 31, 2025 | 391.60K |
| July 31, 2025 | 397.50K |
| June 30, 2025 | 393.60K |
| May 31, 2025 | 387.20K |
| April 30, 2025 | 376.40K |
| March 31, 2025 | 366.70K |
| February 28, 2025 | 359.30K |
| January 31, 2025 | 361.70K |
| December 31, 2024 | 383.00K |
| November 30, 2024 | 394.70K |
| October 31, 2024 | 398.40K |
| September 30, 2024 | 401.20K |
| August 31, 2024 | 404.80K |
| July 31, 2024 | 403.90K |
| June 30, 2024 | 401.40K |
| May 31, 2024 | 394.90K |
| April 30, 2024 | 385.20K |
| March 31, 2024 | 377.00K |
| February 29, 2024 | 369.50K |
| January 31, 2024 | 371.10K |
| December 31, 2023 | 386.80K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 395.40K |
| October 31, 2023 | 401.90K |
| September 30, 2023 | 404.10K |
| August 31, 2023 | 406.90K |
| July 31, 2023 | 407.90K |
| June 30, 2023 | 405.20K |
| May 31, 2023 | 399.50K |
| April 30, 2023 | 387.20K |
| March 31, 2023 | 375.60K |
| February 28, 2023 | 371.40K |
| January 31, 2023 | 370.10K |
| December 31, 2022 | 386.90K |
| November 30, 2022 | 397.20K |
| October 31, 2022 | 399.70K |
| September 30, 2022 | 403.00K |
| August 31, 2022 | 405.10K |
| July 31, 2022 | 404.70K |
| June 30, 2022 | 402.70K |
| May 31, 2022 | 393.60K |
| April 30, 2022 | 383.50K |
| March 31, 2022 | 366.20K |
| February 28, 2022 | 358.60K |
| January 31, 2022 | 355.10K |
| December 31, 2021 | 377.50K |
| November 30, 2021 | 387.80K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 08:52
03/13 08:45
Basic Info
|
New York Payrolls: Construction is at a current level of 366.40K, down from 374.40K last month and down from 383.00K one year ago. This is a change of -2.14% from last month and -4.33% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | New York |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 366.40K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:50 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.80% |
| Value from Last Month | 374.40K |
| Change from Last Month | -2.14% |
| Value from 1 Year Ago | 383.00K |
| Change from 1 Year Ago | -4.33% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |