Monroe, MI Payrolls: Leisure and Hospitality (I:MMIPLH)
4.50K for Jan 2026
Basic Info
|
Monroe, MI Payrolls: Leisure and Hospitality is at a current level of 4.50K, down from 4.70K last month and unchanged from 4.50K one year ago. This is a change of -4.26% from last month. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 4.50K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Apr 19 2026, 19:03 EDT |
| Next Release | Apr 29 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.47% |
| Value from Last Month | 4.70K |
| Change from Last Month | -4.26% |
| Value from 1 Year Ago | 4.50K |
| Change from 1 Year Ago | 0.00% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2026 | 4.50K |
| December 31, 2025 | 4.70K |
| November 30, 2025 | 4.70K |
| October 31, 2025 | 4.80K |
| September 30, 2025 | 4.90K |
| August 31, 2025 | 5.00K |
| July 31, 2025 | 5.00K |
| June 30, 2025 | 5.10K |
| May 31, 2025 | 5.10K |
| April 30, 2025 | 4.80K |
| March 31, 2025 | 4.60K |
| February 28, 2025 | 4.40K |
| January 31, 2025 | 4.50K |
| December 31, 2024 | 4.70K |
| November 30, 2024 | 4.70K |
| October 31, 2024 | 4.90K |
| September 30, 2024 | 5.00K |
| August 31, 2024 | 5.10K |
| July 31, 2024 | 5.10K |
| June 30, 2024 | 5.30K |
| May 31, 2024 | 5.10K |
| April 30, 2024 | 4.80K |
| March 31, 2024 | 4.50K |
| February 29, 2024 | 4.40K |
| January 31, 2024 | 4.40K |
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2023 | 4.50K |
| November 30, 2023 | 4.60K |
| October 31, 2023 | 4.70K |
| September 30, 2023 | 4.90K |
| August 31, 2023 | 5.10K |
| July 31, 2023 | 5.00K |
| June 30, 2023 | 5.20K |
| May 31, 2023 | 5.00K |
| April 30, 2023 | 4.70K |
| March 31, 2023 | 4.50K |
| February 28, 2023 | 4.40K |
| January 31, 2023 | 4.40K |
| December 31, 2022 | 4.60K |
| November 30, 2022 | 4.50K |
| October 31, 2022 | 4.60K |
| September 30, 2022 | 4.70K |
| August 31, 2022 | 4.80K |
| July 31, 2022 | 4.80K |
| June 30, 2022 | 4.80K |
| May 31, 2022 | 4.70K |
| April 30, 2022 | 4.30K |
| March 31, 2022 | 4.10K |
| February 28, 2022 | 4.00K |
| January 31, 2022 | 3.90K |
| December 31, 2021 | 4.00K |
News
Headline
Time (ET)
04/23 12:07
04/23 08:36
04/13 12:03
04/10 10:03
04/10 07:32
Basic Info
|
Monroe, MI Payrolls: Leisure and Hospitality is at a current level of 4.50K, down from 4.70K last month and unchanged from 4.50K one year ago. This is a change of -4.26% from last month. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 4.50K |
| Latest Period | Jan 2026 |
| Last Updated | Apr 19 2026, 19:03 EDT |
| Next Release | Apr 29 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.47% |
| Value from Last Month | 4.70K |
| Change from Last Month | -4.26% |
| Value from 1 Year Ago | 4.50K |
| Change from 1 Year Ago | 0.00% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
