Midwestern US New Housing Permits (I:MUSNHPUM)
21.80K for Apr 2026
Basic Info
|
Midwestern US New Housing Permits is at a current level of 21.80K, up from 18.30K last month and up from 18.30K one year ago. This is a change of 19.13% from last month and 19.13% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | N/A |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 21.80K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 39.60% |
| Value from Last Month | 18.30K |
| Change from Last Month | 19.13% |
| Value from 1 Year Ago | 18.30K |
| Change from 1 Year Ago | 19.13% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 21.80K |
| March 31, 2026 | 18.30K |
| February 28, 2026 | 13.10K |
| January 31, 2026 | 12.80K |
| December 31, 2025 | 14.30K |
| November 30, 2025 | 14.00K |
| October 31, 2025 | 20.50K |
| September 30, 2025 | 19.20K |
| August 31, 2025 | 18.50K |
| July 31, 2025 | 20.10K |
| June 30, 2025 | 20.90K |
| May 31, 2025 | 20.90K |
| April 30, 2025 | 18.30K |
| March 31, 2025 | 16.90K |
| February 28, 2025 | 14.20K |
| January 31, 2025 | 12.90K |
| December 31, 2024 | 14.20K |
| November 30, 2024 | 16.60K |
| October 31, 2024 | 20.50K |
| September 30, 2024 | 18.30K |
| August 31, 2024 | 19.90K |
| July 31, 2024 | 17.40K |
| June 30, 2024 | 18.30K |
| May 31, 2024 | 18.50K |
| April 30, 2024 | 16.50K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 16.20K |
| February 29, 2024 | 14.70K |
| January 31, 2024 | 12.70K |
| December 31, 2023 | 12.30K |
| November 30, 2023 | 15.60K |
| October 31, 2023 | 17.30K |
| September 30, 2023 | 17.90K |
| August 31, 2023 | 21.30K |
| July 31, 2023 | 16.00K |
| June 30, 2023 | 19.70K |
| May 31, 2023 | 19.70K |
| April 30, 2023 | 15.70K |
| March 31, 2023 | 18.20K |
| February 28, 2023 | 11.00K |
| January 31, 2023 | 10.20K |
| December 31, 2022 | 11.80K |
| November 30, 2022 | 16.00K |
| October 31, 2022 | 20.40K |
| September 30, 2022 | 20.30K |
| August 31, 2022 | 20.20K |
| July 31, 2022 | 18.10K |
| June 30, 2022 | 19.30K |
| May 31, 2022 | 22.40K |
| April 30, 2022 | 23.30K |
| March 31, 2022 | 21.50K |
News
Headline
Time (ET)
05/15 07:05
05/14 15:20
05/08 13:15
Basic Info
|
Midwestern US New Housing Permits is at a current level of 21.80K, up from 18.30K last month and up from 18.30K one year ago. This is a change of 19.13% from last month and 19.13% from one year ago. |
| Report | New Residential Construction |
| Category | Construction |
| Region | N/A |
| Source | Census Bureau |
Stats
| Last Value | 21.80K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 21 2026, 08:35 EDT |
| Next Release | Jun 16 2026, 08:30 EDT |
| Average Growth Rate | 39.60% |
| Value from Last Month | 18.30K |
| Change from Last Month | 19.13% |
| Value from 1 Year Ago | 18.30K |
| Change from 1 Year Ago | 19.13% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
