Louisville-Jefferson County, KY-IN Payrolls: Leisure and Hospitality (I:LJCKUKOZ)
Level Chart
Basic Info
|
Louisville-Jefferson County, KY-IN Payrolls: Leisure and Hospitality is at a current level of 66.30K, down from 68.10K last month and down from 69.50K one year ago. This is a change of -2.64% from last month and -4.60% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 66.30K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 4 2026, 12:08 EST |
| Next Release | Apr 16 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.29% |
| Value from Last Month | 68.10K |
| Change from Last Month | -2.64% |
| Value from 1 Year Ago | 69.50K |
| Change from 1 Year Ago | -4.60% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 66.30K |
| November 30, 2025 | 68.10K |
| October 31, 2025 | 69.50K |
| September 30, 2025 | 70.80K |
| August 31, 2025 | 73.50K |
| July 31, 2025 | 73.60K |
| June 30, 2025 | 74.50K |
| May 31, 2025 | 73.90K |
| April 30, 2025 | 71.80K |
| March 31, 2025 | 69.60K |
| February 28, 2025 | 67.30K |
| January 31, 2025 | 67.30K |
| December 31, 2024 | 69.50K |
| November 30, 2024 | 70.30K |
| October 31, 2024 | 71.90K |
| September 30, 2024 | 72.50K |
| August 31, 2024 | 74.60K |
| July 31, 2024 | 75.40K |
| June 30, 2024 | 76.60K |
| May 31, 2024 | 75.50K |
| April 30, 2024 | 72.80K |
| March 31, 2024 | 70.40K |
| February 29, 2024 | 68.80K |
| January 31, 2024 | 68.00K |
| December 31, 2023 | 70.30K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 71.10K |
| October 31, 2023 | 71.10K |
| September 30, 2023 | 71.40K |
| August 31, 2023 | 73.00K |
| July 31, 2023 | 73.60K |
| June 30, 2023 | 73.90K |
| May 31, 2023 | 73.90K |
| April 30, 2023 | 70.40K |
| March 31, 2023 | 68.60K |
| February 28, 2023 | 66.80K |
| January 31, 2023 | 65.70K |
| December 31, 2022 | 65.70K |
| November 30, 2022 | 66.80K |
| October 31, 2022 | 66.50K |
| September 30, 2022 | 67.60K |
| August 31, 2022 | 69.40K |
| July 31, 2022 | 70.10K |
| June 30, 2022 | 69.30K |
| May 31, 2022 | 68.50K |
| April 30, 2022 | 65.70K |
| March 31, 2022 | 63.30K |
| February 28, 2022 | 61.30K |
| January 31, 2022 | 60.40K |
| December 31, 2021 | 61.80K |
| November 30, 2021 | 62.20K |
News
Basic Info
|
Louisville-Jefferson County, KY-IN Payrolls: Leisure and Hospitality is at a current level of 66.30K, down from 68.10K last month and down from 69.50K one year ago. This is a change of -2.64% from last month and -4.60% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 66.30K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 4 2026, 12:08 EST |
| Next Release | Apr 16 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.29% |
| Value from Last Month | 68.10K |
| Change from Last Month | -2.64% |
| Value from 1 Year Ago | 69.50K |
| Change from 1 Year Ago | -4.60% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |