Lincoln, NE Payrolls: Total Nonfarm (I:LNEPTN)
198.10K for Feb 2026
Basic Info
|
Lincoln, NE Payrolls: Total Nonfarm is at a current level of 198.10K, down from 198.60K last month and up from 196.90K one year ago. This is a change of -0.25% from last month and 0.61% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 198.10K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | May 2 2026, 18:46 EDT |
| Next Release | May 19 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.27% |
| Value from Last Month | 198.60K |
| Change from Last Month | -0.25% |
| Value from 1 Year Ago | 196.90K |
| Change from 1 Year Ago | 0.61% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 198.10K |
| January 31, 2026 | 198.60K |
| December 31, 2025 | 198.50K |
| November 30, 2025 | 198.00K |
| October 31, 2025 | 197.90K |
| September 30, 2025 | 197.90K |
| August 31, 2025 | 198.00K |
| July 31, 2025 | 198.20K |
| June 30, 2025 | 197.60K |
| May 31, 2025 | 197.70K |
| April 30, 2025 | 197.60K |
| March 31, 2025 | 197.10K |
| February 28, 2025 | 196.90K |
| January 31, 2025 | 197.40K |
| December 31, 2024 | 196.90K |
| November 30, 2024 | 196.80K |
| October 31, 2024 | 197.20K |
| September 30, 2024 | 196.30K |
| August 31, 2024 | 196.30K |
| July 31, 2024 | 196.10K |
| June 30, 2024 | 195.80K |
| May 31, 2024 | 196.20K |
| April 30, 2024 | 195.90K |
| March 31, 2024 | 195.80K |
| February 29, 2024 | 195.30K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 193.50K |
| December 31, 2023 | 195.30K |
| November 30, 2023 | 195.40K |
| October 31, 2023 | 194.70K |
| September 30, 2023 | 194.90K |
| August 31, 2023 | 194.10K |
| July 31, 2023 | 194.00K |
| June 30, 2023 | 195.60K |
| May 31, 2023 | 194.90K |
| April 30, 2023 | 193.90K |
| March 31, 2023 | 193.70K |
| February 28, 2023 | 193.40K |
| January 31, 2023 | 192.50K |
| December 31, 2022 | 191.50K |
| November 30, 2022 | 191.30K |
| October 31, 2022 | 190.80K |
| September 30, 2022 | 191.00K |
| August 31, 2022 | 190.60K |
| July 31, 2022 | 190.40K |
| June 30, 2022 | 189.70K |
| May 31, 2022 | 189.00K |
| April 30, 2022 | 189.20K |
| March 31, 2022 | 188.50K |
| February 28, 2022 | 189.00K |
| January 31, 2022 | 187.70K |
News
Headline
Time (ET)
04/23 12:07
04/13 12:03
Basic Info
|
Lincoln, NE Payrolls: Total Nonfarm is at a current level of 198.10K, down from 198.60K last month and up from 196.90K one year ago. This is a change of -0.25% from last month and 0.61% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 198.10K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | May 2 2026, 18:46 EDT |
| Next Release | May 19 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 1.27% |
| Value from Last Month | 198.60K |
| Change from Last Month | -0.25% |
| Value from 1 Year Ago | 196.90K |
| Change from 1 Year Ago | 0.61% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
