Kentucky Payrolls: Transportation and Utilities (I:KPTUSM)
136.30K for Apr 2026
Basic Info
|
Kentucky Payrolls: Transportation and Utilities is at a current level of 136.30K, up from 134.50K last month and up from 136.10K one year ago. This is a change of 1.34% from last month and 0.15% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | Kentucky |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 136.30K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 22 2026, 10:42 EDT |
| Next Release | Jun 23 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.31% |
| Value from Last Month | 134.50K |
| Change from Last Month | 1.34% |
| Value from 1 Year Ago | 136.10K |
| Change from 1 Year Ago | 0.15% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 136.30K |
| March 31, 2026 | 134.50K |
| February 28, 2026 | 134.10K |
| January 31, 2026 | 134.50K |
| December 31, 2025 | 133.60K |
| November 30, 2025 | 133.00K |
| October 31, 2025 | 133.40K |
| September 30, 2025 | 133.70K |
| August 31, 2025 | 134.20K |
| July 31, 2025 | 134.90K |
| June 30, 2025 | 135.50K |
| May 31, 2025 | 135.80K |
| April 30, 2025 | 136.10K |
| March 31, 2025 | 135.50K |
| February 28, 2025 | 134.80K |
| January 31, 2025 | 135.30K |
| December 31, 2024 | 135.10K |
| November 30, 2024 | 136.10K |
| October 31, 2024 | 136.20K |
| September 30, 2024 | 136.90K |
| August 31, 2024 | 137.40K |
| July 31, 2024 | 136.70K |
| June 30, 2024 | 136.30K |
| May 31, 2024 | 136.30K |
| April 30, 2024 | 136.20K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 136.00K |
| February 29, 2024 | 136.30K |
| January 31, 2024 | 136.60K |
| December 31, 2023 | 137.00K |
| November 30, 2023 | 137.70K |
| October 31, 2023 | 137.50K |
| September 30, 2023 | 137.80K |
| August 31, 2023 | 137.10K |
| July 31, 2023 | 136.30K |
| June 30, 2023 | 138.10K |
| May 31, 2023 | 138.70K |
| April 30, 2023 | 138.50K |
| March 31, 2023 | 138.70K |
| February 28, 2023 | 139.10K |
| January 31, 2023 | 140.00K |
| December 31, 2022 | 138.90K |
| November 30, 2022 | 138.80K |
| October 31, 2022 | 138.60K |
| September 30, 2022 | 138.30K |
| August 31, 2022 | 138.10K |
| July 31, 2022 | 138.00K |
| June 30, 2022 | 137.20K |
| May 31, 2022 | 138.10K |
| April 30, 2022 | 138.80K |
| March 31, 2022 | 141.20K |
News
Headline
Time (ET)
05/25 09:56
Basic Info
|
Kentucky Payrolls: Transportation and Utilities is at a current level of 136.30K, up from 134.50K last month and up from 136.10K one year ago. This is a change of 1.34% from last month and 0.15% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | Kentucky |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 136.30K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 22 2026, 10:42 EDT |
| Next Release | Jun 23 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.31% |
| Value from Last Month | 134.50K |
| Change from Last Month | 1.34% |
| Value from 1 Year Ago | 136.10K |
| Change from 1 Year Ago | 0.15% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
