Illinois Payrolls: Construction (I:IPCSM)
239.80K for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
Illinois Payrolls: Construction is at a current level of 239.80K, down from 240.50K last month and up from 231.90K one year ago. This is a change of -0.29% from last month and 3.41% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | Illinois |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 239.80K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:43 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.76% |
| Value from Last Month | 240.50K |
| Change from Last Month | -0.29% |
| Value from 1 Year Ago | 231.90K |
| Change from 1 Year Ago | 3.41% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 239.80K |
| November 30, 2025 | 240.50K |
| October 31, 2025 | 239.40K |
| September 30, 2025 | 239.90K |
| August 31, 2025 | 239.50K |
| July 31, 2025 | 239.00K |
| June 30, 2025 | 236.60K |
| May 31, 2025 | 236.70K |
| April 30, 2025 | 236.50K |
| March 31, 2025 | 236.50K |
| February 28, 2025 | 236.40K |
| January 31, 2025 | 233.40K |
| December 31, 2024 | 231.90K |
| November 30, 2024 | 231.70K |
| October 31, 2024 | 234.80K |
| September 30, 2024 | 235.90K |
| August 31, 2024 | 236.00K |
| July 31, 2024 | 236.40K |
| June 30, 2024 | 235.70K |
| May 31, 2024 | 235.70K |
| April 30, 2024 | 236.00K |
| March 31, 2024 | 237.50K |
| February 29, 2024 | 237.90K |
| January 31, 2024 | 235.90K |
| December 31, 2023 | 235.80K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 238.00K |
| October 31, 2023 | 236.60K |
| September 30, 2023 | 236.20K |
| August 31, 2023 | 235.30K |
| July 31, 2023 | 234.80K |
| June 30, 2023 | 236.00K |
| May 31, 2023 | 234.90K |
| April 30, 2023 | 238.60K |
| March 31, 2023 | 234.60K |
| February 28, 2023 | 234.80K |
| January 31, 2023 | 235.30K |
| December 31, 2022 | 232.00K |
| November 30, 2022 | 233.50K |
| October 31, 2022 | 233.60K |
| September 30, 2022 | 233.40K |
| August 31, 2022 | 233.30K |
| July 31, 2022 | 232.00K |
| June 30, 2022 | 230.50K |
| May 31, 2022 | 230.10K |
| April 30, 2022 | 228.50K |
| March 31, 2022 | 228.50K |
| February 28, 2022 | 226.90K |
| January 31, 2022 | 225.90K |
| December 31, 2021 | 228.00K |
| November 30, 2021 | 226.10K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 08:52
03/13 08:45
Basic Info
|
Illinois Payrolls: Construction is at a current level of 239.80K, down from 240.50K last month and up from 231.90K one year ago. This is a change of -0.29% from last month and 3.41% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | Illinois |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 239.80K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 5 2026, 09:43 EST |
| Next Release | Apr 8 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 2.76% |
| Value from Last Month | 240.50K |
| Change from Last Month | -0.29% |
| Value from 1 Year Ago | 231.90K |
| Change from 1 Year Ago | 3.41% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |