Hungary Crude Oil Imports (DISCONTINUED) (I:HCOI)
598.00K mt for Dec 2021
Level Chart
Basic Info
|
Hungary Crude Oil Imports is at a current level of 598.00K, up from 545.00K last month and up from 509.00K one year ago. This is a change of 9.72% from last month and 17.49% from one year ago. |
| Report | Europe Energy Statistics |
| Category | Energy |
Stats
| Last Value | 598.00K |
| Latest Period | Dec 2021 |
| Last Updated | Feb 16 2022, 05:37 EST |
| Average Growth Rate | 35.60% |
| Value from Last Month | 545.00K |
| Change from Last Month | 9.72% |
| Value from 1 Year Ago | 509.00K |
| Change from 1 Year Ago | 17.49% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Metric Tons |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2021 | 598.00K |
| November 30, 2021 | 545.00K |
| October 31, 2021 | 529.00K |
| September 30, 2021 | 579.00K |
| August 31, 2021 | 523.00K |
| July 31, 2021 | 626.00K |
| June 30, 2021 | 546.00K |
| May 31, 2021 | 446.00K |
| April 30, 2021 | 241.00K |
| March 31, 2021 | 432.00K |
| February 28, 2021 | 510.00K |
| January 31, 2021 | 430.00K |
| December 31, 2020 | 509.00K |
| November 30, 2020 | 473.00K |
| October 31, 2020 | 585.00K |
| September 30, 2020 | 530.00K |
| August 31, 2020 | 561.00K |
| July 31, 2020 | 618.00K |
| June 30, 2020 | 545.00K |
| May 31, 2020 | 476.00K |
| April 30, 2020 | 398.00K |
| March 31, 2020 | 615.00K |
| February 29, 2020 | 334.00K |
| January 31, 2020 | 458.00K |
| December 31, 2019 | 579.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2019 | 594.00K |
| October 31, 2019 | 478.00K |
| September 30, 2019 | 411.00K |
| August 31, 2019 | 500.00K |
| July 31, 2019 | 471.00K |
| June 30, 2019 | 511.00K |
| May 31, 2019 | 332.00K |
| April 30, 2019 | 607.00K |
| March 31, 2019 | 572.00K |
| February 28, 2019 | 486.00K |
| January 31, 2019 | 569.00K |
| December 31, 2018 | 525.00K |
| November 30, 2018 | 568.00K |
| October 31, 2018 | 498.00K |
| September 30, 2018 | 510.00K |
| August 31, 2018 | 639.00K |
| July 31, 2018 | 778.00K |
| June 30, 2018 | 553.00K |
| May 31, 2018 | 517.00K |
| April 30, 2018 | 467.00K |
| March 31, 2018 | 576.00K |
| February 28, 2018 | 512.00K |
| January 31, 2018 | 534.00K |
| December 31, 2017 | 483.00K |
| November 30, 2017 | 530.00K |
News
Headline
Time (ET)
03/20 06:34
03/18 07:36
03/18 06:29
03/16 06:28
Basic Info
|
Hungary Crude Oil Imports is at a current level of 598.00K, up from 545.00K last month and up from 509.00K one year ago. This is a change of 9.72% from last month and 17.49% from one year ago. |
| Report | Europe Energy Statistics |
| Category | Energy |
Stats
| Last Value | 598.00K |
| Latest Period | Dec 2021 |
| Last Updated | Feb 16 2022, 05:37 EST |
| Average Growth Rate | 35.60% |
| Value from Last Month | 545.00K |
| Change from Last Month | 9.72% |
| Value from 1 Year Ago | 509.00K |
| Change from 1 Year Ago | 17.49% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Metric Tons |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |