Florida Payrolls: Investigation and Security Services (I:FPISS)
78.60K for Apr 2026
Basic Info
|
Florida Payrolls: Investigation and Security Services is at a current level of 78.60K, down from 78.70K last month and down from 81.20K one year ago. This is a change of -0.13% from last month and -3.20% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 78.60K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 22 2026, 12:27 EDT |
| Next Release | Jun 23 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.65% |
| Value from Last Month | 78.70K |
| Change from Last Month | -0.13% |
| Value from 1 Year Ago | 81.20K |
| Change from 1 Year Ago | -3.20% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 78.60K |
| March 31, 2026 | 78.70K |
| February 28, 2026 | 78.60K |
| January 31, 2026 | 76.90K |
| December 31, 2025 | 77.80K |
| November 30, 2025 | 78.90K |
| October 31, 2025 | 79.60K |
| September 30, 2025 | 79.10K |
| August 31, 2025 | 80.20K |
| July 31, 2025 | 79.40K |
| June 30, 2025 | 79.40K |
| May 31, 2025 | 81.00K |
| April 30, 2025 | 81.20K |
| March 31, 2025 | 80.10K |
| February 28, 2025 | 80.10K |
| January 31, 2025 | 80.20K |
| December 31, 2024 | 79.20K |
| November 30, 2024 | 80.00K |
| October 31, 2024 | 79.60K |
| September 30, 2024 | 78.30K |
| August 31, 2024 | 79.00K |
| July 31, 2024 | 78.20K |
| June 30, 2024 | 77.70K |
| May 31, 2024 | 79.80K |
| April 30, 2024 | 80.00K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 78.80K |
| February 29, 2024 | 78.60K |
| January 31, 2024 | 78.20K |
| December 31, 2023 | 77.50K |
| November 30, 2023 | 78.60K |
| October 31, 2023 | 78.60K |
| September 30, 2023 | 76.90K |
| August 31, 2023 | 77.50K |
| July 31, 2023 | 77.00K |
| June 30, 2023 | 76.40K |
| May 31, 2023 | 77.60K |
| April 30, 2023 | 78.00K |
| March 31, 2023 | 77.90K |
| February 28, 2023 | 77.50K |
| January 31, 2023 | 76.90K |
| December 31, 2022 | 76.90K |
| November 30, 2022 | 78.20K |
| October 31, 2022 | 78.40K |
| September 30, 2022 | 77.50K |
| August 31, 2022 | 77.50K |
| July 31, 2022 | 77.00K |
| June 30, 2022 | 76.00K |
| May 31, 2022 | 77.60K |
| April 30, 2022 | 77.40K |
| March 31, 2022 | 76.10K |
News
Headline
Time (ET)
05/29 08:15
05/25 09:56
Basic Info
|
Florida Payrolls: Investigation and Security Services is at a current level of 78.60K, down from 78.70K last month and down from 81.20K one year ago. This is a change of -0.13% from last month and -3.20% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 78.60K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 22 2026, 12:27 EDT |
| Next Release | Jun 23 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.65% |
| Value from Last Month | 78.70K |
| Change from Last Month | -0.13% |
| Value from 1 Year Ago | 81.20K |
| Change from 1 Year Ago | -3.20% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
