Ecuador Crude Oil Production (I:ECOP)
467.00K bbl/d for Dec 2025
Basic Info
|
Ecuador Crude Oil Production is at a current level of 467.00K, down from 469.00K last month and down from 473.57K one year ago. This is a change of -0.43% from last month and -1.39% from one year ago. |
| Report | International Energy Statistics |
| Category | Energy |
| Region | Ecuador |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 467.00K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Apr 24 2026, 14:37 EDT |
| Next Release | Apr 27 2026, 14:00 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 25.02% |
| Value from Last Month | 469.00K |
| Change from Last Month | -0.43% |
| Value from 1 Year Ago | 473.57K |
| Change from 1 Year Ago | -1.39% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 467.00K |
| November 30, 2025 | 469.00K |
| October 31, 2025 | 471.00K |
| September 30, 2025 | 470.00K |
| August 31, 2025 | 468.00K |
| July 31, 2025 | 148.00K |
| June 30, 2025 | 467.00K |
| May 31, 2025 | 467.00K |
| April 30, 2025 | 472.00K |
| March 31, 2025 | 452.00K |
| February 28, 2025 | 469.00K |
| January 31, 2025 | 474.86K |
| December 31, 2024 | 473.57K |
| November 30, 2024 | 474.29K |
| October 31, 2024 | 471.75K |
| September 30, 2024 | 469.24K |
| August 31, 2024 | 477.12K |
| July 31, 2024 | 464.58K |
| June 30, 2024 | 446.76K |
| May 31, 2024 | 484.49K |
| April 30, 2024 | 482.29K |
| March 31, 2024 | 482.92K |
| February 29, 2024 | 485.68K |
| January 31, 2024 | 490.47K |
| December 31, 2023 | 486.07K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 490.07K |
| October 31, 2023 | 482.48K |
| September 30, 2023 | 482.76K |
| August 31, 2023 | 480.93K |
| July 31, 2023 | 477.80K |
| June 30, 2023 | 473.35K |
| May 31, 2023 | 473.98K |
| April 30, 2023 | 471.87K |
| March 31, 2023 | 446.56K |
| February 28, 2023 | 445.58K |
| January 31, 2023 | 489.52K |
| December 31, 2022 | 490.66K |
| November 30, 2022 | 489.19K |
| October 31, 2022 | 493.04K |
| September 30, 2022 | 490.29K |
| August 31, 2022 | 494.40K |
| July 31, 2022 | 482.68K |
| June 30, 2022 | 408.73K |
| May 31, 2022 | 494.95K |
| April 30, 2022 | 497.08K |
| March 31, 2022 | 494.73K |
| February 28, 2022 | 478.37K |
| January 31, 2022 | 455.99K |
| December 31, 2021 | 246.35K |
| November 30, 2021 | 484.93K |
News
Headline
Time (ET)
04/14 15:59
04/02 16:02
Basic Info
|
Ecuador Crude Oil Production is at a current level of 467.00K, down from 469.00K last month and down from 473.57K one year ago. This is a change of -0.43% from last month and -1.39% from one year ago. |
| Report | International Energy Statistics |
| Category | Energy |
| Region | Ecuador |
| Source | Energy Information Administration |
Stats
| Last Value | 467.00K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Apr 24 2026, 14:37 EDT |
| Next Release | Apr 27 2026, 14:00 EDT (E) |
| Average Growth Rate | 25.02% |
| Value from Last Month | 469.00K |
| Change from Last Month | -0.43% |
| Value from 1 Year Ago | 473.57K |
| Change from 1 Year Ago | -1.39% |
| Frequency | Monthly |
| Unit | Barrels per Day |
| Adjustment | N/A |
| Download Source File |
