Detroit-Warren-Livonia, MI Payrolls: Accounting, Tax Preparation, Bookkeeping, and Payroll Services (I:DWLMIPAT)
14.90K for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
Detroit-Warren-Livonia, MI Payrolls: Accounting, Tax Preparation, Bookkeeping, and Payroll Services is at a current level of 14.90K, down from 15.00K last month and down from 15.40K one year ago. This is a change of -0.67% from last month and -3.25% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 14.90K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 4 2026, 10:40 EST |
| Next Release | Apr 16 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 1.52% |
| Value from Last Month | 15.00K |
| Change from Last Month | -0.67% |
| Value from 1 Year Ago | 15.40K |
| Change from 1 Year Ago | -3.25% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 14.90K |
| November 30, 2025 | 15.00K |
| October 31, 2025 | 15.00K |
| September 30, 2025 | 15.00K |
| August 31, 2025 | 15.20K |
| July 31, 2025 | 15.40K |
| June 30, 2025 | 15.20K |
| May 31, 2025 | 15.10K |
| April 30, 2025 | 16.00K |
| March 31, 2025 | 16.00K |
| February 28, 2025 | 16.00K |
| January 31, 2025 | 15.80K |
| December 31, 2024 | 15.40K |
| November 30, 2024 | 15.40K |
| October 31, 2024 | 15.40K |
| September 30, 2024 | 15.30K |
| August 31, 2024 | 15.40K |
| July 31, 2024 | 15.80K |
| June 30, 2024 | 15.40K |
| May 31, 2024 | 15.20K |
| April 30, 2024 | 16.60K |
| March 31, 2024 | 16.50K |
| February 29, 2024 | 16.60K |
| January 31, 2024 | 16.20K |
| December 31, 2023 | 15.60K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 15.20K |
| October 31, 2023 | 15.00K |
| September 30, 2023 | 15.20K |
| August 31, 2023 | 15.40K |
| July 31, 2023 | 15.40K |
| June 30, 2023 | 15.40K |
| May 31, 2023 | 15.50K |
| April 30, 2023 | 17.00K |
| March 31, 2023 | 17.00K |
| February 28, 2023 | 16.90K |
| January 31, 2023 | 16.50K |
| December 31, 2022 | 16.00K |
| November 30, 2022 | 15.70K |
| October 31, 2022 | 15.40K |
| September 30, 2022 | 15.30K |
| August 31, 2022 | 15.60K |
| July 31, 2022 | 15.60K |
| June 30, 2022 | 15.80K |
| May 31, 2022 | 15.50K |
| April 30, 2022 | 16.80K |
| March 31, 2022 | 16.60K |
| February 28, 2022 | 16.80K |
| January 31, 2022 | 16.20K |
| December 31, 2021 | 15.10K |
| November 30, 2021 | 14.90K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 08:52
03/13 08:45
03/13 07:41
Basic Info
|
Detroit-Warren-Livonia, MI Payrolls: Accounting, Tax Preparation, Bookkeeping, and Payroll Services is at a current level of 14.90K, down from 15.00K last month and down from 15.40K one year ago. This is a change of -0.67% from last month and -3.25% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 14.90K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 4 2026, 10:40 EST |
| Next Release | Apr 16 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 1.52% |
| Value from Last Month | 15.00K |
| Change from Last Month | -0.67% |
| Value from 1 Year Ago | 15.40K |
| Change from 1 Year Ago | -3.25% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |