Colorado Payrolls: Federal Government (I:CPFGSM)
50.30K for Apr 2026
Basic Info
|
Colorado Payrolls: Federal Government is at a current level of 50.30K, down from 50.40K last month and down from 56.20K one year ago. This is a change of -0.20% from last month and -10.50% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 50.30K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 22 2026, 11:51 EDT |
| Next Release | Jun 23 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | -0.20% |
| Value from Last Month | 50.40K |
| Change from Last Month | -0.20% |
| Value from 1 Year Ago | 56.20K |
| Change from 1 Year Ago | -10.50% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 50.30K |
| March 31, 2026 | 50.40K |
| February 28, 2026 | 50.40K |
| January 31, 2026 | 50.60K |
| December 31, 2025 | 51.40K |
| November 30, 2025 | 51.60K |
| October 31, 2025 | 51.80K |
| September 30, 2025 | 54.60K |
| August 31, 2025 | 54.60K |
| July 31, 2025 | 55.00K |
| June 30, 2025 | 55.30K |
| May 31, 2025 | 55.70K |
| April 30, 2025 | 56.20K |
| March 31, 2025 | 56.60K |
| February 28, 2025 | 56.80K |
| January 31, 2025 | 57.10K |
| December 31, 2024 | 57.20K |
| November 30, 2024 | 57.10K |
| October 31, 2024 | 57.00K |
| September 30, 2024 | 57.10K |
| August 31, 2024 | 57.20K |
| July 31, 2024 | 57.10K |
| June 30, 2024 | 57.00K |
| May 31, 2024 | 56.90K |
| April 30, 2024 | 56.70K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 56.80K |
| February 29, 2024 | 56.60K |
| January 31, 2024 | 56.40K |
| December 31, 2023 | 56.30K |
| November 30, 2023 | 56.20K |
| October 31, 2023 | 55.90K |
| September 30, 2023 | 55.90K |
| August 31, 2023 | 55.60K |
| July 31, 2023 | 55.30K |
| June 30, 2023 | 55.00K |
| May 31, 2023 | 54.90K |
| April 30, 2023 | 54.60K |
| March 31, 2023 | 54.40K |
| February 28, 2023 | 54.20K |
| January 31, 2023 | 53.70K |
| December 31, 2022 | 53.70K |
| November 30, 2022 | 53.80K |
| October 31, 2022 | 53.50K |
| September 30, 2022 | 53.20K |
| August 31, 2022 | 53.10K |
| July 31, 2022 | 53.20K |
| June 30, 2022 | 53.10K |
| May 31, 2022 | 53.20K |
| April 30, 2022 | 53.30K |
| March 31, 2022 | 53.30K |
News
Headline
Time (ET)
05/29 08:15
05/25 09:56
Basic Info
|
Colorado Payrolls: Federal Government is at a current level of 50.30K, down from 50.40K last month and down from 56.20K one year ago. This is a change of -0.20% from last month and -10.50% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 50.30K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 22 2026, 11:51 EDT |
| Next Release | Jun 23 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | -0.20% |
| Value from Last Month | 50.40K |
| Change from Last Month | -0.20% |
| Value from 1 Year Ago | 56.20K |
| Change from 1 Year Ago | -10.50% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
