Bloomsburg-Berwick, PA Payrolls: Service-Providing (I:BBPAPSP)
Level Chart
Basic Info
|
Bloomsburg-Berwick, PA Payrolls: Service-Providing is at a current level of 39.50K, unchanged from 39.50K last month and up from 38.50K one year ago. This is a change of 0.00% from last month and 2.60% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 39.50K |
| Latest Period | Dec 2024 |
| Last Updated | Feb 5 2025, 11:35 EST |
| Next Release | Apr 16 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 1.72% |
| Value from Last Month | 39.50K |
| Change from Last Month | 0.00% |
| Value from 1 Year Ago | 38.50K |
| Change from 1 Year Ago | 2.60% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2024 | 39.50K |
| November 30, 2024 | 39.50K |
| October 31, 2024 | 39.30K |
| September 30, 2024 | 39.10K |
| August 31, 2024 | 38.50K |
| July 31, 2024 | 37.90K |
| June 30, 2024 | 38.10K |
| May 31, 2024 | 38.70K |
| April 30, 2024 | 38.90K |
| March 31, 2024 | 38.40K |
| February 29, 2024 | 38.20K |
| January 31, 2024 | 37.10K |
| December 31, 2023 | 38.50K |
| November 30, 2023 | 38.70K |
| October 31, 2023 | 38.50K |
| September 30, 2023 | 38.10K |
| August 31, 2023 | 37.80K |
| July 31, 2023 | 37.30K |
| June 30, 2023 | 37.60K |
| May 31, 2023 | 38.10K |
| April 30, 2023 | 38.20K |
| March 31, 2023 | 38.10K |
| February 28, 2023 | 37.80K |
| January 31, 2023 | 36.90K |
| December 31, 2022 | 37.40K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2022 | 37.90K |
| October 31, 2022 | 37.60K |
| September 30, 2022 | 37.40K |
| August 31, 2022 | 36.60K |
| July 31, 2022 | 36.50K |
| June 30, 2022 | 36.60K |
| May 31, 2022 | 37.10K |
| April 30, 2022 | 37.20K |
| March 31, 2022 | 36.90K |
| February 28, 2022 | 36.80K |
| January 31, 2022 | 35.90K |
| December 31, 2021 | 36.90K |
| November 30, 2021 | 36.80K |
| October 31, 2021 | 36.70K |
| September 30, 2021 | 36.20K |
| August 31, 2021 | 35.40K |
| July 31, 2021 | 35.30K |
| June 30, 2021 | 35.20K |
| May 31, 2021 | 35.70K |
| April 30, 2021 | 35.60K |
| March 31, 2021 | 35.20K |
| February 28, 2021 | 34.60K |
| January 31, 2021 | 34.00K |
| December 31, 2020 | 34.10K |
| November 30, 2020 | 35.30K |
News
Basic Info
|
Bloomsburg-Berwick, PA Payrolls: Service-Providing is at a current level of 39.50K, unchanged from 39.50K last month and up from 38.50K one year ago. This is a change of 0.00% from last month and 2.60% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 39.50K |
| Latest Period | Dec 2024 |
| Last Updated | Feb 5 2025, 11:35 EST |
| Next Release | Apr 16 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 1.72% |
| Value from Last Month | 39.50K |
| Change from Last Month | 0.00% |
| Value from 1 Year Ago | 38.50K |
| Change from 1 Year Ago | 2.60% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |