Arizona Payrolls: Business Support Services (I:APBSS)
20.50K for Feb 2026
Basic Info
|
Arizona Payrolls: Business Support Services is at a current level of 20.50K, up from 20.20K last month and down from 21.70K one year ago. This is a change of 1.49% from last month and -5.53% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 20.50K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Apr 22 2026, 10:54 EDT |
| Next Release | May 6 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.16% |
| Value from Last Month | 20.20K |
| Change from Last Month | 1.49% |
| Value from 1 Year Ago | 21.70K |
| Change from 1 Year Ago | -5.53% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| February 28, 2026 | 20.50K |
| January 31, 2026 | 20.20K |
| December 31, 2025 | 21.00K |
| November 30, 2025 | 20.90K |
| October 31, 2025 | 20.70K |
| September 30, 2025 | 20.30K |
| August 31, 2025 | 20.40K |
| July 31, 2025 | 20.50K |
| June 30, 2025 | 20.50K |
| May 31, 2025 | 20.80K |
| April 30, 2025 | 21.00K |
| March 31, 2025 | 21.40K |
| February 28, 2025 | 21.70K |
| January 31, 2025 | 22.00K |
| December 31, 2024 | 22.40K |
| November 30, 2024 | 22.80K |
| October 31, 2024 | 22.80K |
| September 30, 2024 | 22.80K |
| August 31, 2024 | 22.60K |
| July 31, 2024 | 22.20K |
| June 30, 2024 | 22.60K |
| May 31, 2024 | 22.50K |
| April 30, 2024 | 22.90K |
| March 31, 2024 | 23.50K |
| February 29, 2024 | 23.70K |
| Date | Value |
|---|---|
| January 31, 2024 | 24.00K |
| December 31, 2023 | 26.90K |
| November 30, 2023 | 27.00K |
| October 31, 2023 | 27.00K |
| September 30, 2023 | 25.80K |
| August 31, 2023 | 24.90K |
| July 31, 2023 | 25.20K |
| June 30, 2023 | 25.60K |
| May 31, 2023 | 25.60K |
| April 30, 2023 | 26.60K |
| March 31, 2023 | 27.30K |
| February 28, 2023 | 27.60K |
| January 31, 2023 | 27.90K |
| December 31, 2022 | 29.30K |
| November 30, 2022 | 29.50K |
| October 31, 2022 | 29.60K |
| September 30, 2022 | 29.70K |
| August 31, 2022 | 29.80K |
| July 31, 2022 | 29.90K |
| June 30, 2022 | 29.90K |
| May 31, 2022 | 30.30K |
| April 30, 2022 | 30.70K |
| March 31, 2022 | 31.10K |
| February 28, 2022 | 31.60K |
| January 31, 2022 | 31.40K |
News
Headline
Time (ET)
04/23 12:07
04/13 12:03
04/10 10:03
Basic Info
|
Arizona Payrolls: Business Support Services is at a current level of 20.50K, up from 20.20K last month and down from 21.70K one year ago. This is a change of 1.49% from last month and -5.53% from one year ago. |
| Report | Regional and State Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 20.50K |
| Latest Period | Feb 2026 |
| Last Updated | Apr 22 2026, 10:54 EDT |
| Next Release | May 6 2026, 10:30 EDT |
| Average Growth Rate | 3.16% |
| Value from Last Month | 20.20K |
| Change from Last Month | 1.49% |
| Value from 1 Year Ago | 21.70K |
| Change from 1 Year Ago | -5.53% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
