Anaheim-Santa Ana-Irvine, CA Metropolitan Division Payrolls: Nursing and Residential Care Facilities (I:ASAIHFQ9)
31.40K for Apr 2026
Basic Info
|
Anaheim-Santa Ana-Irvine, CA Metropolitan Division Payrolls: Nursing and Residential Care Facilities is at a current level of 31.40K, up from 31.10K last month and up from 30.50K one year ago. This is a change of 0.96% from last month and 2.95% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 31.40K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 22 2026, 18:17 EDT |
| Next Release | Jun 3 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 3.13% |
| Value from Last Month | 31.10K |
| Change from Last Month | 0.96% |
| Value from 1 Year Ago | 30.50K |
| Change from 1 Year Ago | 2.95% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| April 30, 2026 | 31.40K |
| March 31, 2026 | 31.10K |
| February 28, 2026 | 31.00K |
| January 31, 2026 | 30.90K |
| December 31, 2025 | 31.00K |
| November 30, 2025 | 31.00K |
| October 31, 2025 | 30.90K |
| September 30, 2025 | 30.60K |
| August 31, 2025 | 30.40K |
| July 31, 2025 | 30.60K |
| June 30, 2025 | 30.50K |
| May 31, 2025 | 30.50K |
| April 30, 2025 | 30.50K |
| March 31, 2025 | 30.40K |
| February 28, 2025 | 30.20K |
| January 31, 2025 | 29.80K |
| December 31, 2024 | 30.10K |
| November 30, 2024 | 30.00K |
| October 31, 2024 | 30.00K |
| September 30, 2024 | 29.90K |
| August 31, 2024 | 29.70K |
| July 31, 2024 | 29.90K |
| June 30, 2024 | 29.70K |
| May 31, 2024 | 29.60K |
| April 30, 2024 | 29.50K |
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2024 | 29.30K |
| February 29, 2024 | 29.10K |
| January 31, 2024 | 29.00K |
| December 31, 2023 | 28.80K |
| November 30, 2023 | 28.70K |
| October 31, 2023 | 28.50K |
| September 30, 2023 | 28.40K |
| August 31, 2023 | 28.10K |
| July 31, 2023 | 27.90K |
| June 30, 2023 | 28.20K |
| May 31, 2023 | 28.30K |
| April 30, 2023 | 27.70K |
| March 31, 2023 | 27.60K |
| February 28, 2023 | 27.50K |
| January 31, 2023 | 26.60K |
| December 31, 2022 | 26.80K |
| November 30, 2022 | 26.70K |
| October 31, 2022 | 26.70K |
| September 30, 2022 | 26.40K |
| August 31, 2022 | 25.90K |
| July 31, 2022 | 25.80K |
| June 30, 2022 | 25.80K |
| May 31, 2022 | 26.00K |
| April 30, 2022 | 26.00K |
| March 31, 2022 | 26.10K |
News
Headline
Time (ET)
05/29 08:15
Basic Info
|
Anaheim-Santa Ana-Irvine, CA Metropolitan Division Payrolls: Nursing and Residential Care Facilities is at a current level of 31.40K, up from 31.10K last month and up from 30.50K one year ago. This is a change of 0.96% from last month and 2.95% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 31.40K |
| Latest Period | Apr 2026 |
| Last Updated | May 22 2026, 18:17 EDT |
| Next Release | Jun 3 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 3.13% |
| Value from Last Month | 31.10K |
| Change from Last Month | 0.96% |
| Value from 1 Year Ago | 30.50K |
| Change from 1 Year Ago | 2.95% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
