Albany, GA Payrolls: Trade, Transportation, and Utilities (I:AGAPTTU)
13.40K for Dec 2025
Level Chart
Basic Info
|
Albany, GA Payrolls: Trade, Transportation, and Utilities is at a current level of 13.40K, up from 13.30K last month and down from 13.80K one year ago. This is a change of 0.75% from last month and -2.90% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 13.40K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 4 2026, 10:35 EST |
| Next Release | Apr 16 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 0.32% |
| Value from Last Month | 13.30K |
| Change from Last Month | 0.75% |
| Value from 1 Year Ago | 13.80K |
| Change from 1 Year Ago | -2.90% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| December 31, 2025 | 13.40K |
| November 30, 2025 | 13.30K |
| October 31, 2025 | 13.20K |
| September 30, 2025 | 13.30K |
| August 31, 2025 | 13.10K |
| July 31, 2025 | 13.20K |
| June 30, 2025 | 13.30K |
| May 31, 2025 | 13.20K |
| April 30, 2025 | 13.30K |
| March 31, 2025 | 13.40K |
| February 28, 2025 | 13.30K |
| January 31, 2025 | 13.40K |
| December 31, 2024 | 13.80K |
| November 30, 2024 | 13.70K |
| October 31, 2024 | 13.50K |
| September 30, 2024 | 13.30K |
| August 31, 2024 | 13.30K |
| July 31, 2024 | 13.30K |
| June 30, 2024 | 13.50K |
| May 31, 2024 | 13.40K |
| April 30, 2024 | 13.40K |
| March 31, 2024 | 13.50K |
| February 29, 2024 | 13.40K |
| January 31, 2024 | 13.50K |
| December 31, 2023 | 13.90K |
| Date | Value |
|---|---|
| November 30, 2023 | 13.90K |
| October 31, 2023 | 13.60K |
| September 30, 2023 | 13.50K |
| August 31, 2023 | 13.50K |
| July 31, 2023 | 13.40K |
| June 30, 2023 | 13.40K |
| May 31, 2023 | 13.40K |
| April 30, 2023 | 13.40K |
| March 31, 2023 | 13.50K |
| February 28, 2023 | 13.40K |
| January 31, 2023 | 13.50K |
| December 31, 2022 | 14.00K |
| November 30, 2022 | 13.80K |
| October 31, 2022 | 13.60K |
| September 30, 2022 | 13.40K |
| August 31, 2022 | 13.30K |
| July 31, 2022 | 13.30K |
| June 30, 2022 | 13.20K |
| May 31, 2022 | 13.20K |
| April 30, 2022 | 13.10K |
| March 31, 2022 | 13.10K |
| February 28, 2022 | 13.20K |
| January 31, 2022 | 13.00K |
| December 31, 2021 | 13.40K |
| November 30, 2021 | 13.20K |
News
Headline
Time (ET)
03/26 08:52
03/13 08:45
03/13 07:41
Basic Info
|
Albany, GA Payrolls: Trade, Transportation, and Utilities is at a current level of 13.40K, up from 13.30K last month and down from 13.80K one year ago. This is a change of 0.75% from last month and -2.90% from one year ago. |
| Report | Metropolitan Area Employment and Unemployment |
| Categories | Employment , Hours and Wages |
| Region | N/A |
| Source | Bureau of Labor Statistics |
Stats
| Last Value | 13.40K |
| Latest Period | Dec 2025 |
| Last Updated | Feb 4 2026, 10:35 EST |
| Next Release | Apr 16 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 0.32% |
| Value from Last Month | 13.30K |
| Change from Last Month | 0.75% |
| Value from 1 Year Ago | 13.80K |
| Change from 1 Year Ago | -2.90% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |