US Heavy Truck Sales (I:USHTSUM)
31.97K for Mar 2026
Basic Info
|
US Heavy Truck Sales is at a current level of 31.97K, up from 26.60K last month and down from 38.62K one year ago. This is a change of 20.21% from last month and -17.22% from one year ago. |
| Report | Supplemental Estimates |
| Category | Retail and Services Business Statistics |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 31.97K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 3 2026, 18:18 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 12.69% |
| Value from Last Month | 26.60K |
| Change from Last Month | 20.21% |
| Value from 1 Year Ago | 38.62K |
| Change from 1 Year Ago | -17.22% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
Historical Data
| Date | Value |
|---|---|
| March 31, 2026 | 31.97K |
| February 28, 2026 | 26.60K |
| January 31, 2026 | 28.32K |
| December 31, 2025 | 39.31K |
| November 30, 2025 | 25.54K |
| October 31, 2025 | 30.04K |
| September 30, 2025 | 33.14K |
| August 31, 2025 | 34.25K |
| July 31, 2025 | 36.04K |
| June 30, 2025 | 38.18K |
| May 31, 2025 | 37.30K |
| April 30, 2025 | 36.82K |
| March 31, 2025 | 38.62K |
| February 28, 2025 | 31.54K |
| January 31, 2025 | 35.47K |
| December 31, 2024 | 44.97K |
| November 30, 2024 | 38.48K |
| October 31, 2024 | 41.32K |
| September 30, 2024 | 40.12K |
| August 31, 2024 | 43.44K |
| July 31, 2024 | 42.18K |
| June 30, 2024 | 38.08K |
| May 31, 2024 | 40.10K |
| April 30, 2024 | 40.35K |
| March 31, 2024 | 39.56K |
| Date | Value |
|---|---|
| February 29, 2024 | 36.60K |
| January 31, 2024 | 36.86K |
| December 31, 2023 | 46.20K |
| November 30, 2023 | 38.40K |
| October 31, 2023 | 40.84K |
| September 30, 2023 | 42.40K |
| August 31, 2023 | 46.38K |
| July 31, 2023 | 40.63K |
| June 30, 2023 | 46.29K |
| May 31, 2023 | 45.78K |
| April 30, 2023 | 41.87K |
| March 31, 2023 | 44.67K |
| February 28, 2023 | 36.87K |
| January 31, 2023 | 36.46K |
| December 31, 2022 | 50.10K |
| November 30, 2022 | 41.07K |
| October 31, 2022 | 43.14K |
| September 30, 2022 | 41.72K |
| August 31, 2022 | 43.80K |
| July 31, 2022 | 38.17K |
| June 30, 2022 | 40.62K |
| May 31, 2022 | 37.56K |
| April 30, 2022 | 35.46K |
| March 31, 2022 | 41.34K |
| February 28, 2022 | 32.24K |
News
Headline
Time (ET)
05/12 07:21
04/24 07:42
04/23 08:36
Basic Info
|
US Heavy Truck Sales is at a current level of 31.97K, up from 26.60K last month and down from 38.62K one year ago. This is a change of 20.21% from last month and -17.22% from one year ago. |
| Report | Supplemental Estimates |
| Category | Retail and Services Business Statistics |
| Region | United States |
| Source | Bureau of Economic Analysis |
Stats
| Last Value | 31.97K |
| Latest Period | Mar 2026 |
| Last Updated | May 3 2026, 18:18 EDT |
| Next Release | May 28 2026, 10:00 EDT |
| Average Growth Rate | 12.69% |
| Value from Last Month | 26.60K |
| Change from Last Month | 20.21% |
| Value from 1 Year Ago | 38.62K |
| Change from 1 Year Ago | -17.22% |
| Frequency | Monthly |
| Adjustment | Not Seasonally Adjusted |
| Download Source File |
